Ako zabezpečiť instagramový účet?

Ako zabezpečiť instagramový účet?

Ako zabezpečiť instagramový účet? 1920 1280 Michal Postulka

Ako zabezpečiť instagramový účet

V dnešnej dobe, kedy sú informačné technológie všetkých druhov využívané naprieč celým svetom, sa útoky hackerov stali každodennou hrozbou pre ich používateľov. Sociálne siete sú pre podvodníkov zdrojom osobných informácií, čo z nich robí lákavý cieľ. Instagram má v roku 2020 viac ako miliardu aktívnych používateľov – či už osobné profily bežných ľudí alebo firemné účty, pomocou ktorých mnohí podnikajú.

Pri zanedbávaní zabezpečenia instagramového účtu sa aj vám môže stať, že sa niekto neoprávnene dostane k vašim súkromným informáciám, prípadne zničí všetky vaše dáta na profile. Podobným problémom sa môžete vyhnúť, ak si profil zabezpečíte, dáta zálohujete a budete si dávať pozor na podozrivé emaily.

Ako správne zabezpečiť Instagram?

zabezpečenie Instagramu

Prvý tip na zabezpečenie vášho instagramového účtu platí pre všetky sociálne siete. Ľudia ho aj napriek tomu často podceňujú a potom sa dostávajú do zbytočných problémov. Ide o nastavenie silného hesla. Na oficiálnych stránkach Instagramu nájdete odporúčanie na použitie kombinácie aspoň 6 písmen, čísel a interpunkčných znamienok. Odborníci na online-bezpečnosť radia, aby ste použili minimálne 8 znakov a aby heslo nebolo ľahko predvídateľné.

Screenshot 20200706 151923 com.instagram.android

Okrem nastavenia silného hesla je dobré myslieť aj na jeho pravidelné zmeny. Ideálne je vymyslieť nejaké nové v ročných alebo polročných intervaloch. Možno si hovoríte, že pamätať si každých 6 mesiacov nové heslo je zbytočná námaha. Pre ľudí, ktorí na Instagrame podnikajú, ale aj pre bežných používateľov, ktorí si vážia svoje súkromie, to problém nebude. Navyše, dnes už existujú bezpečné stránky a aplikácie zamerané práve na spravovanie hesiel. Budú si vaše heslá pamätať, môžu ich pri prihlasovaní vypĺňať automaticky za vás a tiež prostredníctvom pár klikov vygenerujú nové, náhodné heslo a hneď ho aj zmenia v nastaveniach profilu.

2fa instagram

Dnes už je štandardom použiť pri zabezpečení účtu 2-faktorovú autorizáciu, ktorá okrem hesla vyžaduje aj zadanie bezpečnostného kódu odoslaného do SMS správy. Podmienkou je pridanie a overenie telefónneho čísla, na ktoré bude kód odosielaný. Princíp spočíva v tom, že keď sa budete do vášho účtu prihlasovať z neznámeho (nového) zariadenia, systém od vás bude okrem hesla žiadať aj bezpečnostný kód. Prekazí to plány mnohým hackerom, ktorí dokážu získať heslo od profilu, ale k mobilu používateľa nemajú prístup. Výhodou je aj to, že hneď ako sa niekto bude pokúšať bez oprávnenia vstúpiť do vášho profilu, dostanete upozornenie a môžete si okamžite heslo zmeniť.

Okrem zabezpečenia instagramového profilu je dôležité myslieť aj na zabezpečenie mailového účtu. Keďže na mailovú adresu väčšinou chodia upozornenia na podozrivú aktivitu na profile alebo potvrdenia niektorých dôležitých akcií, mali by ste pravidelne meniť aj heslo pre email. Ak chcete posunúť zabezpečenie na ešte vyššiu úroveň, určite si nedávajte rovnaké heslo do mailu a účtov na sociálnych sieťach. Totižto prvá vec, ktorú hacker skúsi, keď zistí vaše heslo na jeden z účtov, je prihlásenie do ostatných účtov súvisiacich s danou mailovou adresou.

tretia strana

Veľmi dôležitým krokom pri zabezpečovaní účtu na Instagrame je zákaz prístupu pre aplikácie tretej strany. Spoločnosť Instagram sa vyjadrila, že za podozrivú aplikáciu alebo stránku považujú každú, ktorá nedodržuje ich Podmienky používania. Spravovať aplikácie, ktoré budú mať prístup k dátam na vašom profile, môžete v nastaveniach. Keď na počítači otvoríte časť „Autorizované aplikácie,“ mal by sa vám zobraziť ich zoznam. Ak sa vám aktivita ktorejkoľvek z nich nepozdáva, stačí kliknúť na tlačítko zakazujúce prístup daného programu.

Instagram ponúka aj možnosť zobrazenia histórie prihlásení do vášho účtu. Práve tu môžete vidieť zoznam miest a zariadení, z ktorých sa niekto prihlásil do vášho účtu. Ak sú všetky zariadenia a miesta na zozname také, že ich poznáte a pravidelne používate, nie je problém. Ak ale vidíte nejaký neznámy záznam, hneď toto zariadenie odstráňte a nastavte si silnejšie heslo.

Čo robiť, ak niekto napadne váš účet?

Niektorí hackeri sa zameriavajú na kradnutie osobných údajov, pomocou ktorých môžu napríklad nakupovať cez internet. Iní môžu cieliť na ničenie dát a z profilu vám vymažú všetko, čo nájdu. Ak na Instagrame podnikáte, môže sa stať že niekto bude vo vašom mene komunikovať s vašimi podnikateľskými partnermi. Nech už plánuje s prístupom do vášho instagramového účtu robiť čokoľvek, vždy platí jedna zásada – čím skôr mu jeho plány prerušíte, tým lepšie pre vás. Aj keď sú v dnešnej dobe počítače výkonné a rýchle, hackeri na páchanie škody vždy potrebujú dostatok času. Keď teda objavíte nejakú neznámu aktivitu na vašom profile, okamžite začnite konať.

Ako prvé si choďte skontrolovať emaily. Útočník snažiaci sa získať plnú kontrolu nad vašim účtom bude chcieť zmeniť heslo a mailovú adresu na svoje vlastné. Samozrejme, Instagram vám v tomto prípade bude posielať správy so žiadosťou o potvrdenie alebo zrušenie danej akcie. Ak jeho zámery odhalíte včas, budete ich môcť veľmi jednoducho prekaziť kliknutím na tlačidlo, ktoré nové zmeny vráti do pôvodného stavu. Tu môžete vidieť, že je veľmi dôležité mať svoj mailový účet zabezpečený minimálne tak silno, ako všetky ostatné účty.

Ak sa hackerovi už podarilo heslo zmeniť, a nedokážete mailovú adresu vrátiť späť na svoju, nahláste účet Instagramu. Oni vám budú vedieť poslať link na prihlásenie do mobilu alebo na vašu mailovú adresu, čím potvrdíte že účet naozaj patrí vám.

Ak všetko ostatné zlyhalo, ostáva vám ešte jedna možnosť. Tá je avšak dostupná iba pre firemné účty a bežnému používateľovi sa nezobrazí. Keďže Instagram je obrovská sociálna sieť, získať pomoc od ich zákazníckej podpory je veľmi náročné. Preto sa odporúča prejsť na Facebook Advertising Support, čo je podpora vytvorená špeciálne pre podnikateľov. Facebook vlastní Instagram, takže vám tam budú vedieť pomôcť s riešením problému.

Podozrivé emaily od Instagramu

Hackeri často pri útokoch používajú metódu známu ako phishing. Tá sa namiesto chýb v technickom zabezpečení stránky zameriava na asi najzraniteľnejší bod instagramového profilu – majiteľa. Útočníci majú veľmi dobrý prehľad v komunikácii Instagramu a posielajú používateľom emaily, ktoré sa tvária ako od sociálnej siete a pritom sú tvorené hackermi. Ľudia sú zvyknutí na výzvu od sociálnej siete reagovať tak, že urobia všetko čo od nich žiada.

emaily z instagramuPokojne sa prekliknú na inú stránku, kde potom zadávajú osobné informácie alebo prihlasovacie údaje. V prípade, že ide o stránku vytvorenú hackerom tak, aby pripomínala prihlasovaciu bránu Instagramu, všetko čo napíšete sa mu ukladá do nejakého súboru. Vy o tom ani nemusíte vedieť a on od vás práve získal všetko potrebné k prihláseniu do profilu.

Našťastie, Instagram do mobilnej aplikácie pridal jednu veľmi užitočnú funkciu. S jej pomocou sa dokážete podobným pokusom o útok prostredníctvom emailov veľmi jednoducho brániť. Ide o zoznam mailov, ktoré vám Instagram poslal za posledné 2 týždne. Ak teda máte pochybnosti o dôveryhodnosti emailu, stačí ísť v mobilnej aplikácii do nastavení a v časti zabezpečenie nájsť kolónku Emaily od Instagramu. Stačí vám na zozname nájsť správu, o ktorej máte pochybnosti, a hneď budete mať istotu že je bezpečná.

Zálohovanie obsahu na Instagrame

Každý, kto pracuje s akýmkoľvek elektronickým obsahom vie, že zálohovaním sa človek dokáže vyhnúť obrovským problémom. To isté platí aj pri práci na Instagramovom profile. Ako ste sa mohli dočítať vyššie, útočníci majú rôzne zámery a niektoré útoky sú zamerané práve na ničenie dát. Záloha môže byť užitočná aj keď na jednom profile pracuje viac ľudí. Niekto nemusí byť technicky zdatný a omylom profil vymaže, prípadne odstráni časť obsahu. Práve vtedy vás pravidelné zálohovanie dát dokáže zachrániť.

Instagram odporúča pri zálohe postupovať priamo cez ich stránku alebo aplikáciu a vyhnúť sa službám tretej strany. Je to najbezpečnejšie a asi aj najpohodlnejšie riešenie. Ak používate počítač, postupujte podľa tohto návodu:

udaje instagram

 1. Kliknite na ikonku nastavení.
 2. Prejdite do Privacy and Security.
 3. Nižšie nájdete v časti Data Download možnosť Request Download. Kliknite na ňu.
 4. Budete musieť zadať email, na ktorý vám záloha bude odoslaná
 5. Zadajte heslo na potvrdenie akcie.
 6. Čakajte na mail s odkazom na stiahnutie priečinku s dátami.

Pre používateľov mobilnej aplikácie je postup podobný:

 1. Na svojom profile kliknite na ikonku troch čiar.
 2. Otvorte nastavenia.
 3. V časti Security kliknite na Download Data.
 4. Zadajte mail, na ktorý chcete zálohu dostať a kliknite na Request Download.
 5. Zadajte heslo na potvrdenie akcie.
 6. Čakajte na mail s odkazom na stiahnutie priečinku s dátami.

Pamätajte na to, že niekedy Instagramu môže trvať aj dva dni, kým zostavia a pošlú celý priečinok s vašimi dátami. Hneď ako ho dostanete si ho uložte na svoj disk so zálohou, ale aj niektorú z cloudových služieb, ktorú využívate na tento účel.

Samotný priečinok s dátami na zálohovanie je rozdelený do niekoľkých častí, ktoré vám uľahčia orientáciu v súboroch. Nezaradené .json súbory obsahujú informácie o vašich nastaveniach, preferenciách, hľadaniach, správach, kontaktoch a mnohých ďalších oblastiach profilu. Priečinok Direct obsahuje fotky poslané do DM. Vo Photos a Profile nájdete všetky fotky z príspevkov a vaše profilové obrázky. Priečinok Stories vám poskytne prístup k fotkám aj videám, ktoré ste na svojom profile zdieľali cez IG Stories. A posledný priečinok Videos obsahuje všetky videá z príspevkov vášho profilu.

Záver

Či už ste bežný používateľ, ktorý na Instagram pridáva fotky svojich zážitkov, alebo firma, ktorá túto sociálnu sieť využíva na marketingové účely, prísť o hodiny práce vložené do vášho profilu by bola veľká škoda. Nikdy neviete kedy sa práve váš profil stane cieľom hackerov a preto je dobré zabezpečeniu stále venovať dostatok pozornosti. Len prečítaním tohto článku ste urobili prvý krok k bezpečnejšiemu instagramovému profilu. Ak teda budete dodržiavať zásady spomínané vyššie, nemali by ste mať s hackermi žiadny problém.

Michal Postulka

Venujem sa písaniu a prekladaniu článkov z angličtiny , práci s videom a fotkami.

Michal Postulka

Prístup k exkluzívnemu obsahu.

Patrite medzi prvých a nezmeškajte tie najlepšie novinky z digitálneho marketingu a sociálnych sietí.

NEWSLETTER S EXKLÚZÍVNYM OBSAHOM. NEZMEŠKAJTE UŽ ŽIADNE NOVINKY ZO SVETA ONLINE MARKETINGU.

Kontaktujte nás

Získajte relevantné publikum bez kupovania fejkov!

Tel: +421 944 625 143
Email : support@evolum.sk
Messenger : http://m.me/evolum.sk
WhatsApp : +421 944 625 143

Copyright© 2018-2022 by Evolum. Všetky práva vyhradené