Ako zálohovať WordPress webstránku?

Ako zálohovať WordPress webstránku?

Ako zálohovať WordPress webstránku? 1279 853 Maroš Vavro

Máte strach , že prídete o údaje alebo dáta na vašej WordPress web stránke alebo že dôjde k neočakávanému výpadku alebo útoku na váš web? Keďže WordPress poháňa viac ako 40 % všetkých webových stránok na svete, stáva sa obľúbeným cieľom kyberzločincov a aj malá strata údajov alebo výpadok môže výrazne ovplyvniť chod vášho webu. Preto by ste nemali podceniť správu a pravidelné zálohovanie WordPress webstránky.

Zálohovanie webovej stránky netreba prehliadať. Zálohovanie stránky WordPress môže v mnohých situáciách ušetriť veľa bolesti hlavy. Ak napríklad narazíte na chybu, ktorá poškodí vašu stránku, alebo ak aktualizácia ovplyvní jej funkčnosť, budete môcť vrátiť uloženú verziu späť.

Obnovenie zálohy systému WordPress vám môže ušetriť hodiny riešenia problémov. Navyše, ak ju máte, môžete svoju stránku duplikovať alebo presunúť na nového web hostingu. Dovolíme si tvrdiť, že ak nemáte aktuálnu zálohu webu, mali by ste ju pridať na prvé miesto v zozname úloh. V článku ako zálohovať Wordpress webstránku vám ukážeme, čo presne urobiť. Rozoberieme, ktoré súčasti webovej stránky musíte zálohovať, ukážeme vám spôsoby ako je to možné urobiť.

Čo zálohovať na stránke WordPress?

Krátka odpoveď na túto otázku znie: všetko. Čiastočné zálohy akéhokoľvek druhu nie sú príliš užitočné na obnovenie, takže neodporúčame nikdy robiť zálohy len určitého zásuvného modulu. Môžete čiastočne obnoviť webovú lokalitu, povedzme súbor alebo zásuvný modul, ale vždy je lepšie mať kompletnú zálohu WordPress a vyhnúť sa tak konfliktom medzi jednotlivými súčasťami web stránky.

Keď hovoríme všetko, je niekedy zložité pochopiť, čo presne máme na mysli. Tu je teda krátky úvod do štruktúry vašej webovej lokality WordPress. Existujú 2 hlavné zložky vašej webovej lokality WordPress: súbory a databáza. Súbory obsahujú súbory jadra WordPress, súbory zásuvných modulov, súbory motívov, konfiguračné súbory a súbory nastavení a nahrané súbory. Databáza obsahuje všetko ostatné, napríklad informácie o používateľoch, príspevky, stránky, odkazy, komentáre a iné typy obsahu vytvoreného používateľom. Tieto údaje sú uložené vo forme tabuliek, ako napríklad wp_posts a wp_comments.Spoločne tvoria vašu webovú lokalitu WordPress.

Ako často zálohovať vašu web stránku?

Frekvencia zálohovania by mala zodpovedať tomu, ako často svoje stránky aktualizujete a čo je obsahom vašej web stránky. Ak prevádzkujete jednoduchý prezentačný web bez registrácii nových uživateľov a pridávania obsahu na blog, tak nie je nutné sa zameriavať na príliš časté zálohy. Nezabúdajte, že aktualizácia webovej stránky neznamená len zálohu obsahu vášho webu. Môže to aj kľučové opatrenie ako predísť problémom nových aktualizácií, ktoré sú vo väčšie prípadov nadstavené na automatické rovnako aj pridávanie nových zásuvných modulov, prijímanie nových registrácií používateľov a komentárov atď.

Ďalším faktorom, ktorý je potrebné zvážiť, je úložisko záloh. Zálohy môžu zaberať miesto na serveroch, čo môže byť problém v závislosti od konkrétneho poskytovateľa hostingu a plánu. Niektorí poskytovatelia web hostingu zahŕňajú vo svojich plánoch hodinové, denné alebo týždenné zálohovanie. Najagresívnejšou možnosťou pre zálohovanie webových stránok je hodinové zálohovanie, čo sa môže zdať trochu prehnané. Možno si hovoríte: „Koľko práce môžem naozaj stratiť počas 60 minút?“. Možno nie je praktické platiť navyše za hodinové zálohovanie.

Na druhej strane, za týždeň sa môže na vašej stránke stať veľa, najmä ak na nej pravidelne vykonávate zmeny. Všeobecne platí, že ideálnym riešením pre väčšinu webových stránok WordPress je denné zálohovanie alebo týždenné. Keď vytvárate denné zálohy, máte istotu, že budete mať vždy k dispozícii aktualizovanú verziu na obnovenie. Ak váš súčasný webhostingový plán túto službu neponúka, vždy si môžete zaplatiť za riešenia tretích strán alebo dodatočné úložisko, ktoré môže byť relatívne lacné a jednoducho zálohovať váš web do niektorých z cloudových riešení ako napríklad Google Drive alebo Dropbox.

Prečo zálohovať stránku WordPress?

Ako majiteľ alebo správca webových stránok WordPress musíte chrániť svoje údaje pred neočakávanými udalosťami. Vytvorenie zálohy webovej stránky je jedným zo spôsobov ochrany vašich dôležitých údajov. Existuje mnoho bezpečnostných hrozieb, ktoré môžu ohroziť vašu lokalitu a viesť k strate údajov. Napríklad hackeri, škodlivý softvér a phishingové útoky môžu spôsobiť, že údaje môžu byť napadnuté.

Podobne to môžu byť aj ľudské chyby, aktualizácie, konflikty medzi pluginmi WordPress, témami alebo zlyhania servera môžu vašu stránku poškodiť. Ak nie ste schopní vyriešiť problém, môže byť obtiažné obnoviť vašu webovú stránku. Zálohovanie WordPress ukladá kópiu dôležitých súborov, priečinkov a databáz vášho webu. To zahŕňa váš obsah, doplnky, témy, obrázky, videá, nastavenia a ďalšie informácie. Zálohu môžete ľahko použiť na jednoduché obnovenie stránky v prípade chyby alebo kybernetického útoku. Upozorňujeme, že samotný WordPress neponúka vstavanú možnosť pravidelného automatického zálohovania vašej web stránky. Neexistuje však len jeden postup a možnosť ako to spraviť. Poďme sa pozrieť, ako zálohovať WordPress web stránku pomocou rôznych metód. Každý spôsob má svoje klady aj zápory.

3 jednoduché spôsoby ako zálohovať WordPress webstránku

  1. Pomocou vášho poskytovateľa webhostingu
  2. Pomocou ovládacieho panelu
  3. Pomocou doplnkov a zásuvných modulov vo WordPresse

1.Obnova a zálohovanie pomocou poskytovateľa webhostingu

Väčšina webhostingových spoločností ponúka zálohovanie ako súčasť svojich služieb, niekedy ako doplnok alebo v rámci svojich hostingových plánov. Pozor treba si všimnúť ako často je možné súbory zálohovať, či ide o automatickú alebo manuálnu zálohu a dobu expirácie kedy súbory budú odstránené. Niektorí poskytovatelia zálohujú svoje servery bez ohľadu na to, ako bezpečnostné opatrenie v prípade zlyhania.

ako zálohovať WordPress webstránku1Ak premýšľate , že si vyberiete zálohovať svoj WordPress web u poskytovateľa webhostingu, musíte najprv zistiť, či je zálohovanie súčasťou vášho plánu, alebo nie. To môže byť aj kľúčový faktor výberu správneho poskytovateľa webhostingu. Pokúste sa informácie vyhľadať na ich webe a prečítajte podmienky, alebo sa obráťte na ich zákaznícku podporu. Po zistení tejto skutočnosti môžete v niekoľkých krokoch nastaviť zálohovanie webového hostiteľa.

Výhodou tohto spôsobu zálohy a obnovenia je najmä, že prevádzkujete váš web na VPS alebo na VDS, kde „hiearchicky“ dokáže obnoviť celý súbor ovládacieho panelu a jeho nadstavení. Odporúčame sa však nespoliehať len na tretiu stranu zálohovania ale zamerať sa aj na ďalšiu možnosť zálohy ako doplnok.

2.Obnova a zálohovanie pomocou ovládacieho panelu

ako zálohovať WordPress webstránku2Ak je váš web uložený na dedikovanom serveri, VPS prípadne množstvo poskytovateľov web hostingu vám môžu priamo poskytnúť prístup k ovládacím panelom pre správu WordPress webov. Medzi tie najpoužívanejšie patria napríklad CPanel, Plesk alebo Virtualmin. Samotné ovládacie panely vo svojej administrácii poskytujú možnosti zálohy a obnovy vašej web stránky na pokročilej báze. Za spomenutie stojí určite možnosť obnovy aj v prípade, že sa vám nedarí prihlásiť pomocou WP-Admin do WordPressu. Pomocou ovládacieho panelu dokážete spravovať aj viac než jeden web naraz a plánovať niekoľko záloh súčasne a zároveň aj ich automatické odstránenia.

3.Obnova a zálohovanie pomocou pluginov pre WordPress

Používanie zásuvných modulov na vytváranie záloh je možné a veľmi často používané, ale môže to byť pomalý komplikovaný proces, pretože zaťažuje zdroje vášho servera(kapacitu). Existuje množstvo bezplatných zálohovacích pluginov. Uvádzame niekoľko z obľúbených možností sú napríklad:

Bez ohľadu na to, ktorý zásuvný modul použijete, spôsob vytvárania záloh je pomerne jednoduchý, pretože tieto zásuvné moduly automatizujú proces vytvárania záloh súborov webovej lokality, databázy a multimediálnych súborov na určené miesto zálohovania. Všetky tieto zásuvné moduly vás prevedú každým krokom a potom môžete ručne vytvárať nové zálohy, kedykoľvek chcete, alebo môžete zálohovanie naplánovať.

ako zálohovať WordPress webstránku3Všeobecný postup zálohovania stránky WordPress pomocou doplnku zvyčajne zahŕňa nasledujúce kroky:

  • Nainštalujte a aktivujte zálohovací doplnok
  • Po nainštalovaní doplnku musíte nakonfigurovať nastavenia zálohovania. To zvyčajne zahŕňa nastavenie frekvencie zálohovania, výber miesta zálohovania (miestne, na serveri alebo externé úložisko) a výber súborov a databázových tabuliek, ktoré sa majú zahrnúť do archívu.
  • Potom vytvorte zálohu svojej stránky WordPress výberom správnych možností v ovládacom paneli doplnku.
  • Po dokončení zálohovania je dôležité overiť, či bolo zálohovanie úspešné a či boli zahrnuté všetky potrebné súbory a tabuľky databázy.
  • Po overení by ste mali vybrať miesto, kde bude archív zálohy uložený. Medzi možnosti patrí lokálne úložisko na vašom serveri, cloudové úložisko (napríklad Dropbox, Disk Google alebo Amazon S3) alebo oboje.

Zhrnutie: Prečo je zálohovanie web stránky bežiacej na CMS WordPress podstatné?

ako zálohovať WordPress webstránkuMedzi dobrou a skvelou zálohou je veľký rozdiel. Máme tu zopár kľučových faktorov, ktoré sa oplatí zvážiť ak už svoj web zálohujete alebo chcete navrhnúť správnu stratégiu zálohovania:

Poznámka: Popísané sú 3 jednoduché spôsoby zálohovania. Určite to nie sú jediné spôsoby ako zálohovať váš web. Za spomenutie určite stojí aj napríklad manuálna záloha pomocou FTP prístupu k databáze a súborom.

  • Základom skvelého zálohovania je spoľahlivé zálohovanie a obnovenie. Potrebujete zálohy, ktoré sa, ktoré vždy fungujú a ideálne v prípade potreby čo najjednoduchšej obnovy.
  • Núdzové obnovenie aj v prípade, že je lokalita nedostupná. Pomocou externého ovládacieho panela alebo z prostredia ovládania web hostingu môžete obnoviť webovú stránku, aj keď sa nemôžete prihlásiť do wp-admin.
  • Automatické zálohovanie je veľmi užitočné, pretože potrebujete niečo, čo funguje zakaždým samo, bez zásahu.
  • Inkrementálne zálohy po prvej synchronizácii. Je oveľa efektívnejšie ukladať len zmeny vykonané medzi jednotlivými zálohami, než zakaždým vytvárať úplnú zálohu. Menej zaťažuje zdroje vašej webovej lokality, rýchlejšie zálohovanie a efektívnejšie ukladanie.
  • Zabezpečené a šifrované zálohy, takže údaje a súbory vášho webu zostanú v bezpečí pred škodlivým softvérom a hackermi.
  • Úplné zálohovanie súborov, priečinkov a databázy. Čiastočné zálohy sú zbytočné, pretože keď sa niečo pokazí, je veľmi zložité ich obnoviť.
  • Nájdite si optimálne riešenie zálohovania, ktoré vás nebude. Ak sa rozhodnete pre služby vlastného úložiska, náklady sa môžu veľmi rýchlo zvýšiť. Naopak cloudové služby má pod kontrolou len ďalšia tretia strana, preto odporúčame zvoliť optimálne riešenie, tak aby vás neobmedzovalo vo vašom podnikaní.
  • Kombinujte možnosti ideálne automatickej zálohy, tak aby ste minimalizovali množstvo času stráveného vykonanej pri zálohovaní. Samozrejme tento faktor závisí aj od veľkosti a dopadu projektu, ktorému sa venujete. Príklad z praxe – spravodajský web postavený vo WordPresse s pravidelným pridávaním článkov na dennej alebo hodinovej báze, ktorý nesie veľkú návštevnosť je náročnejší na správu ako prezentačný web.
  • Premýšľate nad zálohami „hiearchicky“. Ak máte máte poškodenú databázu alebo súborový systém, nie vždy sa dostanete a prihlásite do CMS WordPress pomocou WP-Admin. V tomto smere je lepšie zálohovať celý web na vrstve ovládacieho panelu.
  • Nespoliehajte sa len na jednu možnosť zálohy a pravidelne spravujte a kontrolujte funkčnosť vašej web stránky.

Zopár slov na záver

Veríme, že ak ste dostali až sem , tak pochopíte ako zálohovať WordPress web stránku. Určite strávite veľa času alebo prostriedkov vytváraním, aktualizáciou či správou svojho webu. Preto je nevyhnutné prijať potrebné opatrenia na zabezpečenie jej ochrany a bezpečnosti, ak sa niečo pokazí. Jedným z kľúčových krokov správy je jeho pravidelné zálohovanie. Naučiť sa ako zálohovať web, ktorý beží na WordPress je jednoduchšie, ako si možno predstavujete. Môžete tak urobiť ručne, pomocou doplnkov alebo dokonca nechať svojho web hostingového poskytovateľa, aby sa postaral o celý proces za vás.

WordPress je používateľsky prívetivý a bezpečný systém správy obsahu. Vždy však existuje možnosť, že sa vaša stránka pokazí alebo vypadne. Ak sa tak stane, budete chcieť mať možnosť obnoviť bezpečnú kópiu svojej webovej stránky. Máte otázky ohľadom zálohovania stránky WordPress ? Dajte nám vedieť v sekcii komentárov nižšie alebo napíšte nám správu pomocou kontaktného formuláru radi vám pomôžeme!

Pomohol vám tento článok? Podporte nás prosím jeho zdieľaním.

Maroš Vavro

Špecializujem sa na správu sociálnych sietí, tvorbu obsahových stránok, online projekty a SEO optimalizáciu, s dôrazom na tvorbu webstránok v WordPress.

Prečítajte si aj ďalšie články od autora - Maroš Vavro

Prístup k exkluzívnemu obsahu.

Patrite medzi prvých a nezmeškajte tie najlepšie novinky z digitálneho marketingu a sociálnych sietí.

NEWSLETTER S EXKLÚZÍVNYM OBSAHOM. NEZMEŠKAJTE UŽ ŽIADNE NOVINKY ZO SVETA ONLINE MARKETINGU.

Kontaktujte nás

logo footer

Tel: +421 944 625 143
Email : podpora@evolum.sk
Messenger : http://m.me/evolum.sk
WhatsApp : +421 944 625 143

Copyright© 2018-2024 by Evolum. Všetky práva vyhradené.

    Používaním stránok Evolum.sk súhlasíte s používaním cookies, pomocou ktorých vylepšujeme naše služby.
    Viac informácii