Koľko stojí nová web stránka?

Koľko stojí nová web stránka?

Koľko stojí nová web stránka? 1920 1281 Maroš Vavro

Jednou z otázok, ktoré nám často kladú ľudia, je: „Koľko stojí nová web stránka vytvorená v CMS WordPress?“ Zatiaľ čo základný softvér WordPress je bezplatný, náklady na webovú stránku súvisia výlučne od vášho rozpočtu a požiadaviek.

WordPress používajú státisíce používateľov na celom svete pre vytváranie profesionálnych a užívateľsky prívetivých webových stránok s rôznymi funkciami a dizajnom. Z tohto dôvodu môže byť náročnejšie jednoznačne predpovedať a určiť presnú cenu webovej stránky WordPress. Aby sme vám pomohli priblížiť cenovú predstavu koľko stojí nová web stránka vo WordPresse a aké náklady sú s ňou spojené, tak musíme našu odpoveď trochu viac špecifikovať a rozvinúť.

Ako pristupovať k vytvoreniu webovej stránky WordPress?

Mnohí sú prekvapení, keď sa dozvedia, že WordPress používa dlhý známych webových portálov, ako napríklad The Verge, Microsoft News, TED Blog, The Walt Disney Company a dokonca aj samotná  Beyonce a množstvo iných umelcov. Jedným z hlavných dôvodov je, že WordPress je kompatibilný s takmer akýmkoľvek typom webových stránok, od blogov alebo e-shopov až po dropshipping, podcasty, stránky pre podniky a mnohé iné príklady. Niet divu, že toľko firiem a jednotlivcov prechádza na túto platformu. Ak si chcete vytvoriť webovú stránku, môžete sa vydať dvoma základnými cestami:

 • Urob si ju sám – Vytvoriť si vlastnú webovú stránku pomocou nástrojov, ako je WordPress, Squarespace, Wix alebo iný systém. Ide o najlacnejší spôsob vytvorenia webovej stránky.
 • Najmite si profesionála – Zaplaťte nezávislému freelancerovi alebo agentúre, aby pre vás vytvoril webovú stránku. Je to drahšie, ale získate profesionálnu pomoc a riešenie.

Čo potrebujete na vytvorenie webovej stránky, ktorá beží na systéme WordPress?

WordPress si môže stiahnuť a používať ktokoľvek zadarmo. Treba si dať pozor však na dva rozdielne scenáre a tým je WordPress.com a WordPress.org sú odlišné riešenia. WordPress.com je hostingová platforma, ktorá vám poskytuje riešenie na kľúč, zatiaľ čo WordPress.org je hlavná stránka CMS odkiaľ získate všetky oficiálne informácie a zároveň aj inštaláciu. Je to softvér s otvoreným zdrojovým kódom(open-source), ktorý vám dáva možnosť nainštalovať a upravovať ho na akýkoľvek druh webovej stránky. Ak je teda WordPress zadarmo, odkiaľ pochádzajú náklady?

Náklady na webovú stránku WordPress možno rozdeliť do nasledujúcich kategórií:

1.Náklady spojené so systémom

 • A.Webhosting WordPress

Na vytvorenie samostatne hostovanej stránky WordPress potrebujete webový hosting na ukladanie samotného systému Wodpress, súborov a multimédií. Každá webová stránka na internete potrebuje webhosting. Je to „pevný disk“ vašej webovej stránky na internete. K dispozícii sú rôzne hostingové plány spoločností pre všetky druhy webových stránok, ktoré závisia od typu webhostingu. Musíte si vybrať taký, ktorý vyhovuje vašim požiadavkám a zodpovedá vášmu rozpočtu.

Ďalej budete potrebovať názov domény. To bude adresa vašej webovej stránky na internete, ktorú budú používatelia zadávať do prehliadača, aby sa dostali na vašu webovú lokalitu (napríklad evolum.sk alebo facebook.com).

 • C.Dizajn – šablóna (k dispozícii sú bezplatné šablóny aj platené šablóny)

V systéme WordPress je k dispozícii množstvo bezplatných šablón webových stránok, ktoré môžete použiť. Ak však chcete niečo pokročilejšie / vlastné bez obmedzených funkcionalít a reklám, môžete si zakúpiť prémiovú šablónu alebo ďalšou z možností je si ju nechať vyrobiť na mieru.

koľko stojí nová web stránka1

 • D.Pluginy a rozšírenia (na výber je množstvo bezplatných riešení pre stiahnutie, pri riešení špecifickej funkcionality, ako je napríklad jazyková mutácia web stránky)

Pre WordPress existuje viac ako 59 000 bezplatných zásuvných modulov – pluginov. Ide o aplikácie a rozšírenia pre vaše webové stránky. Nájdete tu napríklad základné na funkcie, ako je napríklad kontaktný formulár, galéria atď.

2.Náklady spojené s tvorbou a údržbou webstránky

Pokiaľ zvažujete svojpomocne si vytvoriť web stránku, ktorá beží v redakčnom systéme WordPress, tak preskočte túto časť. Rozsah prác na webovej stránke WordPress závisí od požadovaných funkcií a stupňa potrebných úprav. Majte na pamäti, že viac práce znamená úmernej aj vyššie náklady.

Prvým faktorom, ktorý výrazne ovplyvňuje náklady, je typ webovej stránky, ktorú potrebujete. Jednoduchý blog alebo osobná webová stránka bude stáť menej ako komplexná platforma e-shopu alebo firemná stránka navrhnutá na mieru. Čím viac funkcií, obsahu a vlastností sa vyžaduje, tým vyššia je cena.

Pokiaľ hovoríme o dizajne – zatiaľ čo použitie vopred navrhnutej témy môže byť cenovo veľmi prívetivé, voľba webovej stránky s vlastným dizajnom, ktorá je prispôsobená vašej značke, môže byť o niečo drahšia. Prispôsobenie môže zahŕňať prvky, ako je dizajn loga, farebné schémy a ďalšie prvky značky.

Tvorba obsahu: Tvorba kvalitného obsahu vrátane textu, obrázkov a videí je pre úspech webovej stránky nevyhnutná. Ak nemáte čas alebo odborné znalosti na vytváranie obsahu sami, najmite si tvorcov obsahu prípadne vám vieme do určitej miery s týmto pomôcť.

Údržba web stánky a aktualizácie: Tieto priebežné náklady spojené s údržbou by ste mali zohľadniť pri zostavovaní cenovej ponuky u každého developera pre vašu webovú stránku, prípadne zvážiť do budúcnosti tieto možnosti.

Netreba zabúdať na zásadné úkony o ktorých sa málokto zmieňuje a tým je údržba a podpora webu – riešené drobných úprav, aktualizácie, kontrola zálohovania a iné podobné úkony, ktoré nie sú síce potrebné na každodennej báze pokiaľ máte jednoduchý prezentačný web ale z času na čas sa nevyhnete aj tejto záležitosti.

Služby spojené so SEO: To, že máte vytvorenú novú web stránku vám automaticky nezaručuje, že sa objavíte na prvých miestach vyhľadávača Google. Celá vec je trochu viac komplexnejšia. Optimalizácia pre vyhľadávače (SEO) je proces zlepšovania viditeľnosti a umiestnenia vašej webovej stránky na stránkach s výsledkami vyhľadávania (SERP).

To sa dá dosiahnuť optimalizáciou obsahu, štruktúry a kódu vašej webovej stránky pre vyhľadávače. SEO môže byť zložitý a časovo náročnejší proces. Náklady na služby SEO sa líšia v závislosti od veľkosti a zložitosti vašej webovej stránky a požadovaných výsledkov. Služby pre WordPress On-page SEO môžu optimalizovať vašu webstránky pre vyhľadávače, čím sa zvýši pravdepodobnosť vyššieho umiestnenia na stránkach s výsledkami vyhľadávania.

Koľko stojí nová web stránka, ktorá bude bežať na CMS WordPress?

Na úvod ste získali prehľad o úkonoch a nákladoch, ktoré sú spojené s vytvorením novej webstránky. Poďme sa postupne rozmeniť si to na menšie frakcie a spočítať si náklady na tvorbu web stránky vo WordPresse.

Zhrnutie nákladov na vytvorenie stránky WordPress

Druh nákladu:Predpokladaná priemerná cena:Ako často sa platí:
CMS WordPress0€Neplatí sa
DoménaOd 1€ do 20€ /10€/Raz ročne alebo iné zvolené obdobie
Webhosting25€ za zdieľaný webhostingRaz ročne alebo iné zvolené obdobie
Prémiová šablónaOd 10€ do 70€ /40€/Jednorazový poplatok
Email ServerOd 1€ do 2€ /alebo bezplatne/Mesačný alebo ročný poplatok

Doména

Prakticky každá webová stránka má názov domény, ktorý sa používa ako adresa, ktorú zadávate do vyhľadávača. Názvy domén je možné zaregistrovať u registrátora domén. Existuje veľké množstvo poskytovateľov domén, veľa možností, kde si kúpiť názov domény, alebo výhodné plány webhostingov spolu s doménami, tak odporúčame vám najmä pokiaľ pôsobíte a váš web bude v slovenskom jazyku zvoliť si koncovku domény .sk si vybrať z popredných poskytovateľov domén ako napríklad:

Hoci doména .com je na internete najznámejšou doménou najvyššej úrovne (TLD), je čoraz ťažšie nájsť voľné domény na registráciu a v prípade, že pôsobíte lokálne pre Slovensko, tak odporúčame na začiatok siahnuť po doméne s koncovkou .sk.

Náklad na webhosting

Ďalším krokom pri hľadaní odpovede na otázku „koľko stojí nová web stránka?“ je určenie vašich požiadavky na webhosting. Ak sa snažíte udržať náklady na webovú stránku WordPress na minimálnej úrovni, tak odporúčame siahnúť po zdieľanom webhostingu. Tento typ webhostingu znamená, že vaša webová lokalita bude umiestnená na serveri zdieľanom mnohými inými webovými stránkami, ako je tá vaša. Ak očakávate obrovské nápory návštevnosti alebo potrebujete pokročilé bezpečnostné funkcie, môžete sa namiesto toho rozhodnúť pre dedikovaný webhosting, kde je vaša webová stránka na serveri jediná alebo VPS, kde je množstvo webov na serveri obmedzené a správa pokročilejšia.

Ceny webhostingu sa v jednotlivých službách značne líšia, ale vo všeobecnosti môžete očakávať, že za hosťovanie webovej stránky WordPress u renomovanej a spoľahlivej spoločnosti zaplatíte od 2 do 5 Eur mesačne za zdieľaný webhosting. Poskytovatelia vám zvyčajne ponúknu lacnejší webhosting na prvý rok, ak zaplatíte na celý rok vopred. Ak si to môžete dovoliť, odporúčam vám to, pretože výsledkom je celkovo lacnejšia faktúra

Prehľad popredných poskytovateľov webhostingu na Slovensku:

Prehľad popredných poskytovateľov webhostingu v zahraničí:

koľko stojí nová web stránka4

V prípade, že zvažujete VPS alebo dedikovaný server, odporúčame sa zamerať na umiestnenie krajiny, kde sa server nachádza vzhľadom na predpokladanú návštevnosť vášho webu.

PRO TIP: Emailing pri nákupe domény alebo web hostingu Nezabúdajte pokiaľ plánujete profesionálnu komunikáciu so svojimi zákazníkmi alebo cieľovým publikom na emailing. Ak chcete komunikovať profesionálne prostrédníctvom vlastnej domény nezabúdajte aj na poskytovateľa emailingu.

Náklady na tému WordPress

Vaša téma je v konečnom dôsledku to, čo riadi vzhľad a atmosféru vášho blogu, takže nezabudnite investovať dostatočný čas do nájdenia vhodnej šablóny webu. Existuje množstvo rôznych funkcií, ktoré môže mať téma WordPress, ale jednou z najdôležitejších vecí, ktoré treba hľadať, je téma s responzívnym dizajnom a jej celková rýchlosť. To znamená, že váš blog WordPress bude vyzerať rovnako dobre na malých obrazovkách smartfónu ako aj na väčších monitoroch počítačov.

Niektoré témy WordPress sú bezplatné. Až na niekoľko výnimiek tieto témy v prípade potreby postačia, ale bývajú pomerne jednoduché, nie veľmi prispôsobiteľné a ponúkajú používateľom len malú alebo žiadnu podporu. Platené témy, ktoré sú takmer vždy kvalitnejšie a plnohodnotnejšie, vás môžu vyjsť približne na 10€ až 200€ jednorazovo alebo ročne.

Tu je niekoľko konkrétnych odporúčaní na trhovisko tém:

Zásuvné moduly – pluginy

Pluginy sú najvariabilnejším nákladom na webovej stránke WordPress, pretože neexistuje žiadny limit na počet zásuvných modulov, ktoré môžete použiť. Vaša stránka potrebuje len jednu tému WordPress, ale môžete potrebovať od nula do viac ako 20 prémiových pluginov WordPress – čokoľvek od kontaktných formulárov až po pluginy pre optimalizáciu pre vyhľadávače (SEO) a ďalšie, v závislosti od toho, čo chcete so svojou stránkou robiť.

Našim používateľom vždy odporúčame, aby začali v malom a potom pridávali ďalšie funkcie podľa toho, ako ich webová lokalita rastie. Takto nebudete platiť za nič, čo v skutočnosti nepotrebujete. Keď budete na svoju webovú stránku pridávať ďalšie funkcie, náklady na webovú lokalitu sa začnú zvyšovať. Máme na mysli napríklad preklad webovej stránky:

 • koľko stojí nová web stránka2
 • Doplnok WPMP
 • Pokročilá záloha Updraft
 • Komprimácia obrázkov ShortPixel Image Optimizer

Odhad nákladov na vytvorenie stránky WordPress spojené s tvorbou a údržbou

V závislosti od vašich potrieb sa náklady na spustenie webovej stránky WordPress môžu pohybovať ceny za prácu a vytvorenie od 100€ do 500€ až 3 000 €, dokonca aj do výšky 10 000 € alebo viac v prípade korporátneho webu vytvoreného agentúrou. Je dôležité vedieť, aký typ webovej stránky budujete a koho si najmete, a čo na ňu budete potrebovať, pretože to priamo ovplyvní vaše náklady. Nebojte sa, ukážeme vám a pomôžeme, ako sa vyhnúť finančnej katastrofe a urobiť tie najlepšie rozhodnutia.

koľko stojí nová web stránka3Freelancer na voľnej nohe si môže účtovať za vytvorenie webovej stránky od 10€ do 50€ za hodinu. Nie je nezvyčajné, že aj za jednoduchú webovú stránku miniete viac ako 1 000€ pokiaľ vám web vytvára agentúra, čo môže mať svoje výhody v určitých smeroch. V prípade pokročilejších webových stránok alebo funkcií e-shopu sa náklady na vytvorenie profesionálnej webovej stránky pre vás zvyšujú. Stretnete sa s najčastejším spôsobom fakturácie za webovú stránku:

 • Účtovanie po hodinách alebo dňoch.
 • Fixná fakturácia na základe projektu.
 • Fakturácia s pevnou cenou – Pri dlhodobej práci (dostanete zaplatené za X hodín alebo X dní/mesiac).
 • Percentuálny podiel z projektu.

Všetky webové stránky potrebujú obsah. Niektoré sú veľmi jednoduché a postačí vám obsah z bezplatných fotobánk alebo jednostránkové weby s rolovacím obsahom a niekoľkými obrázkami. Iné stránky majú vysokokvalitný, kurátorsky zostavený prémiový obsah, za ktorý používatelia platia značné peniaze. Nezabúdajte preto zohľadniť v rozhodovaní pre potreby vášho webu aj obsah – kreatívu na webe, ktorú máte možnosť dodať pri zadaní projektu alebo rozhodnúť sa pre dodanie samostatnou agentúrou alebo freelancerom. Na výber sú samozrejme aj platené riešenia alebo bezplatné fotobanky.

koľko stojí nová web stránka5

Obsah môže mať podobu blogov, videí, animácií, prípadových štúdií, či infografiky. Ak má byť vaša webstránka užitočná a efektívna, pre cieľové publikum musí byť  jedinečná a pútavá. Samozrejme, ak dokážete písať obsah sami, nie sú s tým spojené žiadne náklady, zatiaľ čo zapojenie tretích strán do obsahu pre vašu stránku môže byť nákladnejšie.

Záverečné myšlienky o tom, koľko stojí nová web stránka bežiaca na WordPress

Odpovedať na otázku, koľko by mala stáť stránka WordPress, je veľmi ťažké. Každá firma alebo jednotlivec má rôzne požiadavky na funkcie a vizuál webu. Náklady na webové stránky WordPress ovplyvňujú rôzne faktory – od ich veľkosti a funkčnosti až po údržbu a tvorbu obsahu. Ceny uvedené v tomto článku by vám mali pomôcť odhadnúť náklady na vlastnú webovú lokalitu WordPress.

Hoci je samostatný systém WordPress jedným z najrýchlejších a najlacnejších spôsobov vytvorenia webovej stránky, je ľahké vidieť slovo „zadarmo“ avšak netreba zabudnúť na všetky náklady, ktoré sú spojené s tvorbou novej webovej stránky. Dúfajme, že tento článok vám poskytol trochu väčší prehľad o väčšine nákladov spojených s tvorbou webu, ktoré môžu zvýšiť alebo naopak znížiť váš rozpočet. Veríme, že teraz máte lepšiu predstavu o tom, koľko by mala stáť  nová stránka WordPress. Ak máte akékoľvek pripomienky alebo otázky, neváhajte ich spomenúť v komentároch nižšie.

Pomohol vám tento článok? Podporte nás prosím jeho zdieľaním.

Maroš Vavro

Špecializujem sa na správu sociálnych sietí, tvorbu obsahových stránok, online projekty a SEO optimalizáciu, s dôrazom na tvorbu webstránok v WordPress.

Prečítajte si aj ďalšie články od autora - Maroš Vavro

Prístup k exkluzívnemu obsahu.

Patrite medzi prvých a nezmeškajte tie najlepšie novinky z digitálneho marketingu a sociálnych sietí.

NEWSLETTER S EXKLÚZÍVNYM OBSAHOM. NEZMEŠKAJTE UŽ ŽIADNE NOVINKY ZO SVETA ONLINE MARKETINGU.

Kontaktujte nás

logo footer

Tel: +421 944 625 143
Email : podpora@evolum.sk
Messenger : http://m.me/evolum.sk
WhatsApp : +421 944 625 143

Copyright© 2018-2024 by Evolum. Všetky práva vyhradené.

  Používaním stránok Evolum.sk súhlasíte s používaním cookies, pomocou ktorých vylepšujeme naše služby.
  Viac informácii