6 rád ako ochrániť facebookový účet pred hackermi

6 rád ako ochrániť facebookový účet pred hackermi

6 rád ako ochrániť facebookový účet pred hackermi 1920 1280 Maroš Vavro

Účty na Facebooku sú pre zločincov zlatou baňou. Možno si nemyslíte a azda ani netušíte, že by niekto našiel hodnotu v prístupe k osobným príspevkom, ktoré zdieľate s priateľmi, ale skutočná príťažlivosť hodnota je vo vašej sieti priateľov. Áno, vaši priatelia sú cennejší v určitom ohľade pre hackerov ako vy! Ide o psychológiu a niečo, čo sa nazýva „sociálne inžinierstvo“ (alebo inými slovami, manipulácia). Vaši priatelia vám dôverujú a je oveľa pravdepodobnejšie, že kliknú na odkaz, ktorý ste zverejnili vo vašom profile alebo im pošte prostredníctvom messengeru, ako na čokoľvek od neznámeho človeka.

V súčasnosti bolo napadnutých približne v priemere 25 % účtov na Facebooku, pričom 70 % obetí bolo zablokovaných. V mnohých prípadoch obeť ani netuší, že daná obeť bola hacknutá, kým nie je neskoro a neprišla o kompletný prístup. Ak ste sa ešte nestali našťastie obeťou hackerského útoku na Facebook, ukážeme vám dôležité kroky ako ochrániť facebookový účet a zároveň znížiť pravdepodobnosti akéhokoľvek útoku na vaše osobné informácie v budúcnosti.

Ako môžete zistiť, či bolo vaše konto na Facebooku bolo hacknuté?

  • Nemôžete sa prihlásiť do svojho konta na Facebooku.
  • Dostanete e-mail s „obnovením hesla“, o ktorý ste nepožiadali.
  • Vaši priatelia a followeri vám povedia, že dostávajú podozrivé priame správy z vášho konta Facebook Messenger, ktoré vyzerajú ako phishingové podvody.
  • Všimnete si zmeny informácií vo svojom profile na Facebooku (napríklad meno, dátum narodenia, adresa atď.).
  • Zrazu sa na vás zameriavajú sofistikovanejšie podvody na Facebooku.
  • Na vašej stránke na Facebooku sa objavujú príspevky alebo komentáre, ktoré ste nikdy nevytvorili.
  • Ľudia, ktorých nepoznáte, dostávajú od vás žiadosti o priateľstvo.
  • V nastaveniach „Kde ste prihlásení“ nájdete relácie prihlásenia na Facebook, ktoré nepoznáte.
  • Znepokojujúca pravda je, že pre podvodníkov je ľahšie ako kedykoľvek predtým prevziať kontrolu nad vaším účtom na Facebooku.

Ako ochrániť facebookový účet?

Ak sa vám podarilo už obnoviť prístup k vášmu účtu alebo sa chcete vyhnúť hackerskému útoku v budúcnosti, môžete podniknúť tieto kroky na zabezpečenie svojho konta na Facebooku:

1.Zmena a nadstavenie silného hesla

generátor hesla silné heslo facebook

Uistite sa, že vaše heslo obsahuje aspoň 8 znakov. Predpokladá sa, že heslo s minimálne 8 znakmi je silnejšie, avšak nie úplne dostatočné. Samozrejme platí, čím dlhšie, tým lepšie.  Vyhnite sa bežným spojeniam pri vymýšľaní hesla ako sú čísla a malé písmená s kombináciu dátumu narodenia alebo mená vás alebo blízkej osoby. Čím zložitejšie heslo si vytvoríte, tým obtiažné a časovo náročné, je pre útočníkov v prípade brute-force útoku uhádnuť vaše heslo.

Prezrite si pre ilustráciu tabuľku, koľko približne môže trvať hackerom uhádnuť vaše heslo.

Time to Crack MD5 Hashed Passwords V.3

Zdroj: itsecurityguru.org

Heslo si dokonca ani nemusíte pamätať. Pomôcť si môžete so správcom vašich hesiel a zapamätať si len jedno hlavné heslo. Medzi najpoužívanejšie nástroje pre správu hesiel sú napríklad nástroje:

Vo všeobecnosti platí, že pre každú používanú sociálnu sieť by ste si mali vytvoriť iné heslo. Ak hacker získa vaše heslo na Facebook, nechcete samozrejme, aby sa dostal aj do vašich účtov na TikTok, Instagram a ďalších. Uistite sa, že silné heslo, ktoré si vytvoríte, je určené len pre Facebook.

2.Skontrolujte si, či váš profil je zabezpečený s dostatočným prístupom

Táto časť sa môže javiť ako nepodstatný triviálny krok, avšak často sa stávajú situácie, kedy používateľ nemá prístup k emailu alebo telefónnemu číslu, ktorým disponoval pri založení. Mnoho používateľov má svoj profil niekoľko rokov, či mesiacov prihlásený vo svojom zariadení, ktoré neodhlasujú a neprihlasujú sa z iných miest a nových zariadení. Pri vytváraní svojho konta, však použili email ku ktorému už stratili prístup alebo si jednoducho heslo nepamätajú, podobne to môže platiť v prípade exspirujúcemu telefónneho čísla.

Venujte čas kontrole nadstavení svojho profilu. Aktualizujte tieto údaje. Facebook vás v súčasnosti dokonca s odstupom času zobrazí aj upozornenie v podobe banneru, či je vaše telefónne číslo aktuálne. Ak si otvoríte nadstavenia vášho profilu a vyberiete si možnosť Nadstavenia a súkromia, tak sa dostanete k možnosti Meta centrum účtov, kde je môžete skontrolovať vaše kontaktné údaje.

3.Dvojfaktorové zabezpečenie

dvojité overenie facebook

Dvojfaktorové overovanie môžete považovať za ďalšiu vrstvu ochrany, ktorá zabráni neetickým hackerom, aby sa hrabali vo vašom účte. Keď túto funkciu povolíte, budete musieť zadať špeciálny prihlasovací kód alebo potvrdiť svoj pokus o prihlásenie zakaždým, keď sa niekto pokúsi o prístup na Facebook z počítača alebo mobilného zariadenia, ktoré nie je známe. To znamená, že ste sa ním v minulosti neprihlasovali. Pozor, však ak zmažete históriu a cookies prehliadača, tak Facebook bude považovať za nové zariadenie.

Ak ste si skontrolovali vaše kontaktné údaje, tak môžete zostať v centre účtov Meta. Pod vašimi osobnými údajmi nájdete kartu „Heslo a zabezpečenie“. Určite odporúčame nadstaviť nasledujúce metódy dvojfaktorového zabezpečenia, kde máte na výber:

  • SMS: Môžete použiť ľubovoľné telefónne číslo spojené s vaším účtom na Facebooku. Keďže naraz môžete používať len jedno, uistite sa, že používate to, ku ktorému budete mať s najväčšou pravdepodobnosťou prístup aj o niekoľko mesiacov alebo rokov. Ak zmeníte telefónne číslo, nezabudnite tu aktualizovať toto telefónne číslo, ako sme už písali v problematike o kontrole kontaktných údajov.
  • Aplikácia na overovanie totožnosti: Prihlasovací kód môžete získať vo väčšine autentifikačných aplikácií tretích strán vrátane Duo a Google Authenticator. Stačí použiť príslušnú aplikáciu a naskenovať poskytnutý QR kód alebo ručne zadať kód na odomknutie funkcie.
  • Kódy na obnovenie: Keď všetky vyššie uvedené metódy zlyhajú, je dobré mať v zálohe kódy na obnovenie. Kódy si môžete zapísať alebo uložiť na bezpečné miesto alebo priamo do správcu hesiel.

4.Povoľte upozornenia o novom prihlásení

Ak sa chcete cítiť naozaj bezpečne, môžete dostávať upozornenia zakaždým, keď sa niekto prihlási do vášho účtu. Keď zistíte, že sa prihlásil niekto s vaším účtom ale na neznámom zariadení, tak môžete sa pokúsiť problém rýchlo vyriešiť, kým nie je neskoro. Ak chcete zapnúť upozornenia na prihlásenie, kliknite na obrázok svojho profilu a prejdite do nastavení. Potom kliknite na položku Heslo a zabezpečenie v Centre účtov aj v Nastaveniach účtu.

5.Prehľad aktívnych prihlásení

kontrola prihlásenia facebook meta centrum účtov

Je veľmi dôležité pravidelne kontrolovať svoje aktívne prihlásenia. Táto funkcia zobrazuje zoznam zariadení, ktoré sú aktuálne prihlásené do vášho konta. Ak uvidíte neznáme zariadenia alebo miesta, môžete tieto relácie prihlásenia okamžite ukončiť a odstrániť. Ponechajte len zariadenia, ktoré aktuálne používate.

6.Odstráňte nepoužívané aplikácie

aplikácie a weby

Mnohé aplikácie tretích strán požadujú prístup k vášmu kontu na Facebooku. Hoci niektoré z týchto aplikácií môžu byť bezpečné, stále môžu predstavovať riziko, ak sa do nich niekto nabúra alebo ak nedostatočne zabezpečia vaše údaje. Pravidelne kontrolujte a čistite svoje aplikácie na Facebooku tak, že prejdete do časti „Nastavenia“ > „Aplikácie a webové stránky„.

Čo sa stane, ak nastane alebo zlyhá ľudská intuícia?

Koniec koncov nezáleží na tom, akou  dostatočnou ochranou ste sa zásobili váš Facebookový profil, ak dovolíte podvodníkovi, aby proti vám použil phishing alebo využil znalosti v hackovaní . Tu sú niektoré z najlepších spôsobov, ako ochrániť Facebookový účet, a aby ste sa nenechali oklamať a samozrjme im neprezradili svoje heslo a údaje na Facebooku:

Neprijímajte náhodné žiadosti o priateľstvo

  • Jedným zo zákerných spôsobov, ako podvodníci získavajú vaše údaje, je vytváranie falošných účtov a posielajú vám žiadosti o priateľstvo. Pre vlastnú istotu prijímajte žiadosti o priateľstvo len od ľudí, ktorých naozaj poznáte.

Používajte len dôveryhodné počítače a zariadenia

  • Na prihlásenie do služby Facebook sa čo najviac vyhýbajte používaniu verejných počítačov. Nikdy neviete, kto bude ďalšia osoba, ktorá používa počítač, a či je to dobrý alebo používateľ. Za zmienku stojí aj používanie antivírusového programu vo vašom počítači. Ak bezpodmienečne musíte použiť cudzí počítač, uistite sa, že ste sa zo svojho účtu odhlásili hneď, ako ste ho opustili.

Blokovanie podozrivých ľudí

  • Ak sa vám niekto, s kým komunikujete, zdá podozrivý a vy osobne neviete, kto to je, zablokujte ho. Na internete je veľa dobrých ľudí a nemusíte sa zaoberať podozrivými ľuďmi.

To je všetko, teraz je váš Facebookový účet zachránený

Hoci neexistuje spoľahlivá metóda, ako používať Facebook bez rizík, implementácia nastavení, ktoré sme tu opísali v článku ako ochrániť facebookový účet , zabezpečí maximálnu možnú úroveň ochrany vášho účtu.

Pomohol vám tento článok? Podporte nás prosím jeho zdieľaním.

Maroš Vavro

Špecializujem sa na správu sociálnych sietí, tvorbu obsahových stránok, online projekty a SEO optimalizáciu, s dôrazom na tvorbu webstránok v WordPress.

Prečítajte si aj ďalšie články od autora - Maroš Vavro

Prístup k exkluzívnemu obsahu.

Patrite medzi prvých a nezmeškajte tie najlepšie novinky z digitálneho marketingu a sociálnych sietí.

NEWSLETTER S EXKLÚZÍVNYM OBSAHOM. NEZMEŠKAJTE UŽ ŽIADNE NOVINKY ZO SVETA ONLINE MARKETINGU.

Kontaktujte nás

logo footer

Tel: +421 944 625 143
Email : podpora@evolum.sk
Messenger : http://m.me/evolum.sk
WhatsApp : +421 944 625 143

Copyright© 2018-2024 by Evolum. Všetky práva vyhradené.

    Používaním stránok Evolum.sk súhlasíte s používaním cookies, pomocou ktorých vylepšujeme naše služby.
    Viac informácii