Najlepšie bezplatné fotobanky a obrázky pre váš web

Najlepšie bezplatné fotobanky a obrázky pre váš web

Najlepšie bezplatné fotobanky a obrázky pre váš web 2560 1709 Evolum.sk

Pre väčšinu menších spoločností a bloggerov nie je úplne nevyhnutné platiť za fotografie, ktoré budú používať na svojom webe, pretože existujú bezplatné fotobanky a dostatok webových stránok , kde si môžete obrázky stiahnuť zadarmo a používať ich všade vďaka licencii CC0 Free and Roaylty-free. Pridaním kvalitných obrázkov na svoje webové stránky môžete zvýšiť úroveň interakcie používateľov. Licenčná zmluva CC0 je najjednoduchší a najbezpečnejší spôsob, ako nájsť obsah na internete. Ide o materiál, na ktorý už nie je vôbec žiadne právo, a preto ho môžete použiť na čokoľvek bez toho, aby ste sa museli obávať právnych následkov.

Vďaka tomu je CC0 najlepšou možnosťou pre všetok obsah vašej spoločnosti bez toho, aby ste sa museli obávať pokút. Ak narazíte na softvér, obrázky, dokumenty, šablóny a podobne označené CC0, neexistuje žiadne obmedzenie pre použitie tohto obsahu. Všetky obrázky umiestnené online pod CC0 môžete používať na celom svete bez právnych dôsledkov.

Pár slov na začiatok pred používaním bezplatných fotobánk

Predtým, ako začneme, je potrebné vedieť niekoľko vecí. Pri diskusii o bezplatných zdrojoch obrázkov sa budeme často stretávať s nasledujúcimi pojmami. Prečítajte si podmienky každej stránky, ktorú vyskúšate, aby ste presne vedeli, kedy a aký typ autorského práva sa vyžaduje aby ste vyhli zbytočným problémom. Knižnice fotografií, a hudby sú k dispozícii na použitie na rôzne účely.

Čo je to Creative Commons?

Creative Commons je nezisková organizácia, ktorá umožňuje zdieľanie a používanie kreativity a znalostí prostredníctvom bezplatných právnych nástrojov. Existujú rôzne typy licencií Creative Commons, ktoré sa pohybujú od povolení akéhokoľvek typu použitia bez uvedenia autora až po povolenia len určitých spôsobov použitia a bez zmien.

Aké obrázky sú Royality-Free?

Royality-Free jednoducho znamená, že takéto priebežné platby nie sú potrebné. Neznamená to, že dielo je bezplatné alebo že neexistujú obmedzenia na jeho používanie. Obrázky bez nároku na honorár nemusia byť nevyhnutne bezplatné. Vo väčšine prípadov budete musieť zaplatiť jednorazový poplatok pre získanie práv na použitie obrázka. Potom ho môžete použiť toľkokrát, koľkokrát chcete. „Bezplatný“ v slove „royalty-free“ znamená len to, že nemusíte platiť autorské poplatky vlastníkovi obrázka zakaždým, keď ho použijete.

Prečo je to dôležité?

Zmätok v tejto oblasti je pochopiteľný. „Copyright free/Bez autorských práv“ aj „Royality-Free bez licenčných poplatkov“ sú pojmy, ktoré majú právny význam, ale bežným používaním sa môžu zameniť. Táto zámena je však aj potenciálne nebezpečná. Napríklad mnohým Youtuberom sa stalo, že ich kanály boli demonetizované kvôli použitiu obrázkov alebo hudby, o ktorých si mysleli, že majú povolenie na ich použitie, ale nemali. Držitelia práv sú čoraz agresívnejší a s nárastom počtu robotov zodpovedajúceho obsahu sa ľahko odhaľujú porušenia.

Vo všeobecnosti platí, že najlepšie, čo môžete urobiť, je nevyhľadávať obsah „bez autorských práv“ alebo „Royality-Free/bez licenčných poplatkov obrázky“. Namiesto toho vyhľadávať obsah s  príslušnou licenciou na to, čo s ním chcete robiť. Chcete na svojej stránke použiť obrázok? Nájdite si stránku so fotografiami, ktorá sa na to špecializuje. Vždy, dávajte si pozor na to, odkiaľ obsah získavate, a vždy si pozorne prečítajte licencie.

Aké sú rôzne typy licencií Creative Commons?

Creative_Commons_ikony

 

Štyri možnosti licencií Creative Commons sa dajú kombinovať a vytvárajú celkovo šesť rôznych licenčných zmlúv CC. Všetky majú spoločné to, že dielo s licenciou CC sa môže ponúkať len bezplatne. Okrem toho musia byť vždy uvedené autorské práva a zdroj. Ďalšou dôležitou vlastnosťou licencií CC je, že sú neodvolateľné. To znamená, že po udelení povolenia na použitie ho nemožno spätne odobrať. Na identifikáciu diela s licenciou Creative Commons sa používa symbol a písmenkový kód, ktorý predstavuje konkrétnu licenciu. Medzi jednotlivými licenciami existujú tri hlavné rozdiely – spracovanie diela, odovzdanie úpravy diela a použitie na komerčné účely.

Creative_Commons_ikony

Čo znamenajú písmenkové kódy šiestich rôznych licencií CC?

Najdôležitejšie podmienky použitia diela sa dajú rozpoznať podľa názvu príslušného typu licencie CC:

  1. CC BY (Attribution): Ide o najjednoduchší typ licencie CC; používateľ je povinný uviesť len meno autora. Diela s týmto typom licencie CC možno upravovať a možno ich používať aj na komerčné účely.
  2. CC BY-SA (Uveďte autora a zdieľajte podobne): Táto licencia obmedzuje odovzdávanie variantu fotografie. Musí zostať v rovnakých podmienkach ako pôvodné dielo.
  3. CC BY-ND (Uznanie autora a žiadne úpravy): Obrázky s touto licenciou CC sa nesmú upravovať. Bez úpravy sa však tieto snímky môžu používať na komerčné účely.
  4. CC BY-NC (Uznanie autora a žiadne komerčné použitie): Táto licencia CC obmedzuje obrázky len na nekomerčné použitie. Obrázky s touto licenciou preto nemožno použiť na komerčné účely, napríklad v internetovom obchode alebo na výrobky určené na ďalší predaj.
  5. CC BY-NC-SA (Uznanie autora, bez komerčného použitia a zdieľania): Táto licencia CC umožňuje len nekomerčné použitie obrázka. Okrem toho sa úpravy diela môžu odovzdávať len za rovnakých podmienok.
  6. CC BY-NC-ND (Uznanie autora, bez komerčného použitia a bez úprav): S touto licenciou CC sa obrázky môžu používať len na nekomerčné účely. Úprava pôvodného diela nie je povolená.

Použitie príslušnej skratky umožňuje autorom jasne a jednoducho definovať podmienky použitia ich diela. Na základe licencie CC autor poskytuje predmetnému obsahu metadáta, ktoré sú pre koncového používateľa jasne identifikovateľné. Vďaka týmto dôležitým licenčným upozorneniam môžu medzinárodní používatelia, vyhľadávače aj webové prehliadače ľahko rozpoznať, ako sa obsah môže používať. Webová stránka Creative Commons umožňuje jednoduchý výber licencie, vďaka čomu autori nájdu najvhodnejšiu licenciu len niekoľkými kliknutiami.

Licenčná zmluva CC0 je najjednoduchší a najbezpečnejší spôsob, ako nájsť obsah na internete. Ide o materiál, na ktorý už nie je vôbec žiadne právo, a preto ho môžete použiť na čokoľvek bez toho, aby ste sa museli obávať právnych následkov. Vďaka tomu je CC0 najlepšou možnosťou pre všetok obsah vašej spoločnosti bez toho, aby ste sa museli obávať pokút. Ak narazíte na softvér, obrázky, dokumenty, šablóny a podobne označené CC0, neexistuje žiadne obmedzenie pre použitie tohto obsahu. Všetky obrázky umiestnené online pod CC0 môžete používať na celom svete bez právnych dôsledkov.

Zozbierali sme pre vás najlepšie databázy bezplatných royalty-free stock fotografií, ktoré sami radi používame s obsahom CC0 zdarma. Môžete ich teda bez obáv používať, upravovať a tešiť sa z toho, že môžete používať bezplatné obrázky pre svoje marketingové materiály a vytvárať skvelé vizuály.

Hľadáte pre svoj blog bezplatné fotobanky obrázkov s licenciou CC0 bez poplatkov?

1.Pexels

pexels

Spoločnosť Pexels poskytuje vysokokvalitné a úplne bezplatné fotografie s licenciou Pexels. Všetky obrázky na Pexels môžete používať bezplatne na komerčné aj nekomerčné účely.

  • Uvádzanie autora sa nevyžaduje.
  • Uvádzanie údajov o fotografovi alebo spoločnosti Pexels nie je potrebné, ale vždy sa cení.
  • Fotografie môžete upravovať. Buďte kreatívni a upravujte obrázky podľa svojich predstáv

2.Pixabay

pixabay

Pixabay je webová služba na zdieľanie vysokokvalitných bezplatných fotografií, ilustrácií, vektorovej grafiky a filmových záberov. Pixabay ponúka viac ako 10L+ bezplatných obrázkov, ilustrácií, vektorov a videí. Pixabay ponúka bezplatné obrázky, videá a hudbu, ktoré môžete použiť kdekoľvek. Všetok obsah je uvoľnený pod licenciou Pixabay, takže ho môžete bezpečne používať bez toho, aby ste museli žiadať o povolenie alebo uvádzať autora – dokonca aj na komerčné účely. Všetok obsah (obrázky, videá, hudbu) na stránke Pixabay môžete bezplatne používať na komerčné aj nekomerčné účely v tlačenej aj digitálnej podobe.

  • Uvádzanie autora sa nevyžaduje.
  • Obsah z Pixabay môžete upravovať.
  • Obsah z Pixabay nemôžete ďalej šíriť ani predávať na iných platformách pre zásoby alebo tapety.

3.Stocksnap

stocksnap

Stocksnap ponúka množstvo krásnych fotografií zadarmo. Fotografie s vysokým rozlíšením bez akýchkoľvek obmedzení autorských práv (CC0) – nie je potrebné uvádzať autora. Či už budujete firemnú webovú stránku, vytvárate brožúru, pripravujete digitálnu reklamu alebo reklamu do časopisu, alebo iný brilantný kreatívny projekt, Stocksnap ponúka krásne, vysokokvalitné fotografie na takmer akékoľvek použitie, ktoré vás napadne – vrátane komerčného použitia – zadarmo. Môžete robiť čokoľvek z nasledujúceho:

  • Stiahnuť súbor s obrázkom
  • publikovať, upravovať, kopírovať, meniť a zdieľať tento obrázok
  • Používať obrázok (taký, aký je, alebo upravený) v osobnom aj komerčnom kontexte.

4.Unsplash

unsplash

Unsplash je v súčasnosti najväčšia služba, ktorá patrí medzi bezplatné fotobanky s obrázkami CC0 bez licenčných poplatkov. Unsplash obsahuje viac ako 2 milióny bezplatných obrázkov vo vysokom rozlíšení, ktoré poskytla celosvetová komunita fotografov. Každý sa môže pripojiť k službe Unsplash a prispievať do nej. Takisto môžete získať prístup k viac ako miliónu fotografií pod licenciou Unsplash – vďaka tomu si s nimi môžete robiť, čo chcete.

  • Viac ako 2 milióny fotografií.
  • Poháňa ho komunita viac ako fotografov.
  • Knižnica Unsplash prístupná prostredníctvom rozhrania API: BuzzFeed, Squarespace a Trello využívajú Unsplash API.

5.Burst (od Shopify)

burst

Burst, ktorý vyvinula populárna spoločnosť Shopify, sa môže pochváliť množstvom vysokokvalitných fotografií súvisiacich s rôznymi témami. Nájdete tu napríklad bezplatné fotografie o technológiách, móde, životnom štýle atď. Funkcia vyhľadávania je ďalšou výhodou, pretože vám umožňuje ľahko nájsť fotografie na konkrétnu tému. Burst ponúka dve licencie na obrázky vrátane vlastnej a licencie CC0 (Creative Commons Zero). Obe tieto licencie umožňujú:

  • Voľné použitie všetkých fotografií na komerčné účely bez povolenia.
  • Obrázky s licenciou môžete používať aj na offline marketing.
  • Obrázky môžete upravovať, orezávať, meniť ich veľkosť, pridávať výplne a texty alebo ich dokonca upravovať podľa vlastného uváženia.

6.Kaboompicskamboom

Kaboompics ponúka viac ako 22 000 bezplatných fotografií týkajúcich sa viacerých oblastí. Na ich stránke nájdete bezplatné obrázky špičkovej kvality o móde, mestách/architektúre, jedle a mnohých ďalších oblastiach. Okrem toho stránka každý deň pridáva nové vysokokvalitné obrázky. Jednou z jedinečných vecí na Kaboompics je, že sa môžu pochváliť funkciou na kontrolu farebných paliet prítomných na každej fotografii. Kaboompics má vlastnú licenciu, ktorá je dosť podobná licencii CC0. Fotografie z ich stránky však nesmiete ďalej šíriť. Licencia povoľuje nasledovné:

  • Voľné použitie všetkých obrázkov na komerčné a osobné účely.
  • Uvádzanie autora sa nevyžaduje, ale oceňuje sa.
  • Obrázky môžete ľubovoľne upravovať alebo upravovať podľa vlastného uváženia.

7.Skitterphoto

skitterphoto

Skitterphoto je ďalší skvelý zdroj vysokokvalitných fotografií ponúkaných pod licenciou Creative Commons Zero. Okrem vyhľadávania na stránke podľa kľúčových slov alebo kategórií môžete fotografie triediť podľa dátumu, počtu stiahnutí alebo počtu lajkov.

8.Gratisography

gratisography

Ak hľadáte jedinečné a vzrušujúce obrázky blogových príspevkov, určite by ste sa mali pozrieť na Gratisography. Na stránke Gratisography nájdete bezplatné obrázky najvyššej kvality, ktoré nie sú dostupné na väčšine platforiem , ktoré sú známe ako bezplatné fotobanky. Obrázky sú tak jedinečné a kreatívne a určite pomôžu vašim blogovým príspevkom vyniknúť. Nájdete tu bizarné obrázky, ako napríklad fotografie ľudí, ktorí sa čudne tvária, záhradných trpaslíkov až po medvedíka v tieni a ďalšie. Navyše sa na stránku každý týždeň pridávajú nové skvelé fotografie. A skvelé je, že všetky obrázky si môžete stiahnuť zadarmo. Okrem toho sa Gratisography môže pochváliť vlastnou licenciou, ktorá má podobné podmienky ako CC0, vrátane:

  • Bezplatné sťahovanie fotografií bez obmedzenia autorských práv.
  • Obrázky môžete používať takmer na čokoľvek vrátane komerčných účelov.
  • Upravujte a prispôsobujte obrázky podľa svojich predstáv pre svoje príspevky na blogu, reklamné kampane atď.

9.ISORepublic

isorepublic

ISORepublic.com je webová služba, ktorá poskytuje kurátorské zbierky tisícov najlepších fotografií a videí vo vysokom rozlíšení.  Stránka ponúka preverený výber fotografií a videí, ktoré môžete používať na osobné aj komerčné účely. Môžete ju použiť aj na obchodné účely, blogovanie a iné účely. ISO Republic ponúka vysokokvalitné bezplatné fotografie a videá pod licenciami CC0, ktoré znamenajú, že nie sú obmedzené autorskými právami ani sa nevyžaduje uvedenie autora.

10.Negative Space

negative space

Negative Space je komunitná webová stránka, nádherne upravená zbierka obrázkov s licenciou CC0 na osobné alebo komerčné použitie blogermi, umelcami a malými podnikmi. Množstvo fotografov nahráva svoje práce na túto webovú službu. Tieto fotografie sú ľahko dostupné pomocou jedinečnej funkcie vyhľadávania, možno ich prehľadávať podľa značiek a farieb a je možné ich samozrejme bezplatne používať pod licenciou CC0.

Zopár slov na záver

Preto si pri licencovaní obsahu, ktorý chcete použiť na svojej stránke, v hudbe alebo vo videách, musíte vždy dávať pozor, aby ste získali presne takú licenciu, akú potrebujete. To, že sa obrázok zobrazí vo vyhľadávači Google, neznamená, že ho môžete voľne používať.  Dúfame, že všetky vyššie uvedené bezplatné fotobanky vám pomôžu vytvoriť lepšie obrázky s vysokým rozlíšením pre vaše príspevky v sociálnych médiách, reklamy a blogy. Zdroje bez autorských práv sú nevyhnutné pre každú profesiu, či už ide o freelancera, blogera alebo reklamnú agentúru.

Pomohol vám tento článok? Podporte nás prosím jeho zdieľaním.

Prístup k exkluzívnemu obsahu.

Patrite medzi prvých a nezmeškajte tie najlepšie novinky z digitálneho marketingu a sociálnych sietí.

NEWSLETTER S EXKLÚZÍVNYM OBSAHOM. NEZMEŠKAJTE UŽ ŽIADNE NOVINKY ZO SVETA ONLINE MARKETINGU.

Kontaktujte nás

logo footer

Tel: +421 944 625 143
Email : podpora@evolum.sk
Messenger : http://m.me/evolum.sk
WhatsApp : +421 944 625 143

Copyright© 2018-2024 by Evolum. Všetky práva vyhradené.

    Používaním stránok Evolum.sk súhlasíte s používaním cookies, pomocou ktorých vylepšujeme naše služby.
    Viac informácii