10 spôsobov ako zrýchliť WordPress stránku

10 spôsobov ako zrýchliť WordPress stránku

10 spôsobov ako zrýchliť WordPress stránku 1200 800 Evolum.sk

Chcete sa naučiť ako zrýchliť WordPress stránku? Rýchle načítanie stránok zlepšuje používateľský zážitok, zvyšuje počet zobrazení stránok a pomáha pri SEO optimalizácii WordPress. V tomto článku sa s vami podelíme o najužitočnejšie tipy na optimalizáciu rýchlosti WordPress, ktoré zvýšia výkon WordPress a zrýchlia vaše webové stránky. Z tohto dôvodu sme pre vás pripravili podrobný návod, ako zrýchliť WordPress stránku. Povieme si o tom, prečo je rýchlosť načítania stránky dôležitá, ktoré faktory ovplyvňujú rýchlosť vášho webu WordPress a ako ju merať. Ich rozsah siaha od základných až po pokročilé opatrenia.

Ste pripravení zamávať na rozlúčku pomaly sa načítavajúcim stránkam WordPress? V júni 2021 začala spoločnosť Google zavádzať aktualizáciu svojho algoritmu, vďaka ktorej sa vo výsledkoch vyhľadávania dostanú na popredné miesta len rýchle stránky. Je vaša webová stránka dostatočne rýchla? Je pravdepodobné, že vaša stránka by mohla byť rýchlejšia. Pozrime sa na niektoré z najlepších spôsobov, ako zrýchliť WordPress stránku.

ako zrýchliť wordpress stránku

Čo ovplyvňuje rýchlosť načítania stránky?

Nie je asi prekvapením, že rýchlosť načítania webových stránok je zložitá téma, ktorá závisí od mnohých rôznych faktorov. Poďme si ich prejsť.

1.Technológia servera a hostingu

Na samom dne toho, ako rýchlo sa stránka načíta na serveri, na ktorom je umiestnená, je umiestnenie a váš hostingový plán WordPress. Začnime tým druhým. Vo všeobecnosti existujú tri rôzne typy hostingu:

  • webhosting

 

  • Zdieľaný hosting – To znamená, že vaša stránka leží na rovnakom serveri ako niekoľko ďalších webových stránok a musí sa deliť o svoje zdroje (výpočtový výkon, pamäť RAM) so všetkými ostatnými. To môže viesť k efektu „zlého suseda“, keď jedna stránka zaberá väčšinu zdrojov a k výpadkom z dôvodu preťaženia.
  • Virtuálny privátny server (VPS) – Pri tomto type hostingu máte zvyčajne na jednom serveri menej lokalít. Okrem toho sú zdroje rovnomerne pridelené všetkým prítomným lokalitám bez možnosti ich prekročenia.
  • Dedikovaný server – Máte jeden server len pre seba. Neexistujú žiadne zdroje, ktoré by ste museli zdieľať, všetko je k dispozícii len vašej stránke.

Ako vybrať správne webhosting?

Okrem typu hostingu je dôležitá aj technológia použitá v serveroch (hardvér aj softvér). Používa váš server napríklad najnovšie verzie PHP, HTML a ďalších webových technológií? A čo pevné disky SSD? Koľko má pamäte? To všetko má vplyv na to, ako rýchlo dokáže servírovať súbory vašej webovej stránky. A nakoniec, ďalšia vec, na ktorej záleží, je lokalita servera. Prirodzene, čím je bližšie k návštevníkovi, ktorý si prezerá vašu stránku, tým rýchlejšie dokáže vašu stránku načítať. .

2.WordPress a jeho súčasti

Ďalším v poradí faktorov, ktoré ovplyvňujú rýchlosť načítania stránky, je softvér, ktorý poháňa vašu stránku. V našom prípade hovoríme o systéme WordPress. To isté platí aj pre iné systémy na správu obsahu. Aj keď je WordPress skvelý vo svojej práci, existujú spôsoby vytvárania webových stránok, ktoré sú prirodzene rýchlejšie ako používanie CMS. V minulosti sa napríklad weby vytvárali čisto pomocou jazyka HTML (čo môžete robiť aj teraz, pozrite si našu príručku HTML pre začiatočníkov a HTML cheat sheet). Keď tak urobíte, prehliadače môžu k webu pristupovať okamžite bez nutnosti akéhokoľvek spracovania.

Na rozdiel od toho v systéme CMS, ako je WordPress, sa stránky vytvárajú „dynamicky“. To znamená, že aplikácia PHP (WordPress) čerpá údaje z databázy MySQL a potom generuje kód HTML zo šablón PHP, ktorý sa doručí do prehliadača. Tieto dodatočné kroky zaberú určitý čas a spomalia načítanie stránky (používanie CMS má však iné výhody, ktoré to vynahradia). Okrem toho sa WordPress dodáva s témami, zásuvnými modulmi a ďalšími doplnkami. Tie ho síce robia výkonnejším, ale zároveň môžu web spomaliť, pretože pridávajú viac kódu, ktorý je potrebné načítať.

3.Zariadenie koncového používateľa

Posledným článkom v reťazci, ktorý určuje, ako rýchlo sa vaša stránka zobrazí na obrazovke používateľa, je zariadenie, ktoré sa používa na prístup. V modernom webovom dizajne sa veľká časť spracovania odohráva na mieste klienta, teda v prehliadači. Z tohto dôvodu zohráva hardvérová aj softvérová konfigurácia, ktorá je k dispozícii v mieste určenia, veľkú úlohu pri čase načítania stránky. Je to obzvlášť dôležité, pretože, ako sme sa už usadili, väčšina používateľov dnes pristupuje na web prostredníctvom mobilných zariadení. Tie majú nielen menší výpočtový výkon ako mnohé stolové počítače, ale často trpia pomalším internetovým pripojením. Hoci to nie je nič, čo by ste mohli ovplyvniť, je dôležité na to myslieť, keď sa snažíte vytvoriť rýchlu stránku.

Prečo je rýchlosť načítania webstránky dôležitá?

Prvá otázka, keď sa hovorí o rýchlosti webovej stránky, znie: Prečo by som sa o ňu zaujímať? To znamená, že pokiaľ sa vaša stránka načíta do niekoľkých sekúnd, malo by to byť v poriadku, však?

1.Pomalá rýchlosť vedie k strate návštevníkov

Od roku 2000 do roku 2015 sa priemerná dĺžka ľudskej pozornosti znížila z 12 na iba 8 sekúnd. Navyše v sociálnych médiách, ako je napríklad Facebook, je priemerná dĺžka pozornosti len 2 sekundy. 40 % zákazníkov opúšťa webové stránky, ktorých načítanie trvá dlhšie ako tri sekundy. 79 % nakupujúcich, ktorí sú nespokojní s výkonom webovej stránky, sa s menšou pravdepodobnosťou vráti. Oneskorenie o jednu sekundu znižuje počet konverzií o 7 %.Hoci to v abstraktných číslach nemusí znieť ako veľa, v reálnom svete to má veľmi rozsiahle dôsledky.

Napríklad spoločnosť Amazon vypočítala, že jednosekundové spomalenie rýchlosti načítavania jej stránok by ju stálo 1,6 miliardy dolárov v ročnom predaji. Nie všetci však prevádzkujeme takú veľkú webovú stránku ako Amazon. Záver je však jasný: pokiaľ ide o udržanie návštevníkov a konverziu, každá sekunda sa počíta.

2.Rýchlosť je faktorom hodnotenia v Google/Bing/Yahoo vyhľadávačoch

google page speed

Je zrejmé, že tento fakt neobíde vyhľadávače. Koniec koncov – ich cieľom je prezentovať používateľom čo najlepšie výsledky vyhľadávania. Stránka, ktorá návštevníkov dráždi pomalým načítavaním, je všetko iné. Hoci rýchlosť (zatiaľ) nie je jediným oficiálne hodnotiacim faktorom, určite ovplyvňuje vašu pozíciu vo vyhľadávaní. Ako? Pomaly sa načítajúca stránka zvyšuje mieru odchodov. To znamená mieru používateľov, ktorí ju v podstate okamžite po návšteve opustia. V tomto prípade sa jednoducho neobťažujú zostať, kým sa vaša stránka nedočíta, a namiesto toho stlačia tlačidlo späť. Ak sa tak stane, Google si to všimne a zníži vám počet hlasov vo svojom algoritmickom hodnotené, pretože takéto správanie považuje za znak nízkej kvality stránky.

Problém je častejší pri mobilnej verzii, ktorá využíva zvyčajne pomalšie internetové pripojenie ako desktopové počítače. Navyše spoločnosť Google sa vyjadrila, že pre jej mobilný index sa rýchlosť načítania stránky určite stane kľúčovým faktorom hodnotenia.

Ako otestovať rýchlosť webovej stránky

Existuje veľa bezplatných a platených testov rýchlosti webových stránok WordPress a nástrojov na monitorovanie výkonu, ktoré môžete použiť. Každý z nich má niekoľko naozaj skvelých funkcií, ktorými sa odlišujú. Svoju webovú stránku nemusíte testovať len pomocou jedného nástroja. Môžete použiť viacero nástrojov a spustiť viacero testov, aby ste boli presní. Snaha dosiahnuť dokonalú známku alebo skóre v týchto nástrojoch je často mimoriadne náročná a vo väčšine prípadov pre reálne fungujúce webové lokality celkom nemožná.

Vaším cieľom by malo byť zlepšenie rýchlosti načítavania stránok pre používateľov, aby si mohli vychutnať rýchlejší a konzistentný používateľský zážitok na vašej webovej lokalite. Cieľom by nemalo byť získať dokonalé skóre v určitom teste. Tu sú niektoré z najpopulárnejších a najužitočnejších nástrojov:

  • GTmetrix – flexibilný nástroj s dobre navrhnutým rozhraním. Nezabudnite si zaregistrovať bezplatné konto, aby ste mali prístup k možnostiam konfigurácie. Bezplatná verzia však už neumožňuje testovanie pre mobilné zariadenia.
  • WebPageTest – najkonfigurovateľnejší nástroj na testovanie rýchlosti. Skvelý na testovanie rôznych scenárov. Rozhranie je však trochu zastarané. Na spúšťanie automatických denných testov môžete použiť nástroj MachMetrics.
  • Google PageSpeed Insights – obsahuje syntetické údaje z testov Lighthouse, ako aj reálne údaje o výkone od spoločnosti Google (hoci reálne údaje sú k dispozícii len vtedy, ak má vaša stránka dostatočnú návštevnosť).
  • Lighthouse – open-source nástroj na analýzu výkonu webu. Služba Google PageSpeed Insights je založená na nástroji Lighthouse, prípadne môžete nástroj Lighthouse spustiť aj z vývojárskych nástrojov Chrome alebo web.dev.
  • Pingdom Tools – bezplatný nástroj nemá možnosti konfigurácie. Rozhranie je však dobre navrhnuté. Ponúka aj platenú službu Real User Monitoring, ako bolo uvedené vyššie.
  • Uptrends – dobre navrhnutý nástroj, ktorý podporuje všetky dôležité možnosti konfigurácie.
  • Fast or Slow  – vynikajúci nástroj na posúdenie globálnych časov načítania od spoločnosti Wordfence. V jednom teste vykonáva testy z 18 rôznych krajín.

Ako zrýchliť stránku WordPress 

1.Investujte do kvalitného webhostingu

Jedným z najzákladnejších krokov na zvýšenie výkonnosti webu je výber kvalitného hostiteľa na umiestnenie vášho webu. Iste, existuje veľa lacných ponúk. Majte na pamäti, že webhosting je jednou z tých oblastí, kde dostanete to, za čo si zaplatíte. Preto sa neoplatí šetriť na tomto mieste. Čo to znamená? Pred vykonaním akýchkoľvek krokov je vhodné overiť si u poskytovateľa hostingu WordPress, či poskytuje služby a či spĺňa požiadavky WordPress. Namiesto toho však môžete použiť aj nástroj na tvorbu webových stránok, len sa uistite, že ste si našli čas na preskúmanie toho, čo dobre vyhovuje potrebám vášho podnikania.

Pri výbere poskytovateľa webhostingu sa uistite, že:

  • vyhovuje veľkosti vašej webovej lokality.
  • Vydrží vysokú úroveň návštevnosti.
  • Zvládne vyšší objem návštevnosti.
  • Je správne nastavený.
  • Používa najmodernejší hardvér a softvér.

Základom rýchlej webovej stránky WordPress je dobrý webhosting. Je veľmi dôležité, aby ste si vybrali hostingovú spoločnosť a balík, ktorý vyhovuje vašim kapacitným a výkonnostným potrebám. Väčšina poskytovateľov služieb WordPress ponúka zdieľaný hosting, dedikovaný hosting a hosting virtuálnych privátnych serverov (VPS).

2.Udržujte veľkosť vašej stránky do 3MB

Čo to znamená? Vždy, keď pridáte obrázok, CSS alebo javascript, vaša stránka bude väčšia. Čím viac obsahu máte na každej stránke, tým dlhšie sa načítava. Rýchlosť vašej webovej stránky môže závisieť samozrejme aj od servera. Rôzne hostingové spoločnosti načítavajú pomalšie a rýchlejšie najmä kvôli špecifikáciám servera.  Vráťme sa k hlavnému bodu. Obrázky na webovej lokalite WordPress udržiavajte vo veľkosti približne 100 – 50 KB alebo menej. Žiadny obrázok na vašej webovej lokalite by nemal presiahnuť viac ako 200 kB. Snažte sa držať týchto zásad pri optimalizácii rýchlosti načítania vašej stránky.

3.Používanie optimalizácie obrázkov na zmenšenie veľkosti mediálnych súborov

Optimalizácia obrázkov je technika na zmenšenie veľkosti súboru obrázka pri zachovaní jeho kvality. Tento postup je jednoduchý a môžete ho dokonca úplne automatizovať. Jedným spôsobom je optimalizácia fotografií pred ich odoslaním na webovú lokalitu. Obrázky sa najvýraznejšie podieľajú na zväčšení veľkosti webovej stránky. Sú fantastické na zlepšenie estetiky webovej lokality a rozšírenie písaného obsahu, ale zaberajú obrovskú úložnú kapacitu servera. Platí to najmä vtedy, ak máte na webovej lokalite vysokokvalitné fotografie, napríklad v galérii alebo v e-shope.

Problémom je komprimovať tieto infografiky bez toho, aby sa znížila ich kvalita. Ak vaše fotografie nie sú optimalizované, môžu spôsobiť viac škody ako úžitku. V skutočnosti sú jedným z najčastejších problémov s výkonom, ktoré nachádzame na webových stránkach začiatočníkov, neoptimalizované obrázky. Odporúčame, aby ste na optimalizáciu fotografií pre webové stránky použili softvér na úpravu obrázkov skôr, ako ich nahráte priamo z telefónu alebo fotoaparátu. Tieto obrázky môžu mať v pôvodnej podobe veľkú veľkosť súborov. V závislosti od typu súboru obrázka a nastavení kompresie v programe na úpravu však môžete veľkosť obrázka zmenšiť až niekoľkrát.

tinypng

TinyPNG býval jedným z najlepších optimalizátorov obrázkov, ale pravdepodobne dosiahnete oveľa lepšie výsledky s programom ShortPixel a jeho bezstratovou kompresiou obrázkov. Obrázky sa automaticky komprimujú, keď ich pridáte na stránku WordPress. Má aj nástroj na hromadnú optimalizáciu, takže nemusíte existujúce obrázky optimalizovať ručne. Tou druhou možnosťou je, že  môžete použiť plugin na komprimáciu obrázkov, ktoré už máte nahrané na svojom webe. Existuje dobrá skupina pluginov, ktoré to urobia za vás, napríklad  Smush ,EWWW Image Optimizer a Imagify.

4.Vyhnite sa ukladaniu videí na vlastnom webe

Pokračujúc v téme médií, problémom sú aj videá. Hoci WordPress dokáže dokonale uchovávať a prehrávať videá, nie je to dobrý nápad. V prvom rade vás to stojí šírku pásma, čo je obzvlášť dôležité, ak máte obmedzený webhostingový plán. Po druhé, vaša stránka WordPress sa tým výrazne zväčší, a teda sa bude ťažšie zálohovať.

A čo je najdôležitejšie – existuje množstvo superrýchlych webov na hosting videí, ktoré pravdepodobne zvládnu oveľa lepšiu prácu, než by kedy zvládol váš vlastný server. Navyše pri automatickom vkladaní stačí doslova len skopírovať odkaz na YouTube, Vimeo alebo DailyMotion a vložiť ho do editora WordPress, aby ste do obsahu zahrnuli videá.

5.Udržujte svoju webstránku aktualizovanú

WordPress sa neustále aktualizuje s cieľom zlepšiť bezpečnosť, funkčnosť a ďalšie funkcie. Ak ste si zakúpili tému, je pravdepodobné, že aj pre túto tému sú pomerne často vydávané aktualizácie. Aj pluginy sú často aktualizované. To, čo platí pre softvér na vašom serveri, platí aj pre WordPress. Každá verzia systému CMS prináša nové funkcie, opravy chýb a ďalšie novinky. Vďaka nim vaša webová lokalita funguje efektívnejšie a nedochádza k jej prílišnému spomaľovaniu.

Udržiavanie webovej stránky v aktuálnom stave nie je len otázkou rýchlosti, ale aj bezpečnosti. S najnovšou verziou systému WordPress, vašich tém a zásuvných modulov sa zároveň uistíte, že sú opravené všetky známe zraniteľnosti. Nič vás nespomalí viac ako ohrozená webová lokalita. Aby bola vaša WordPress stránka čo najlepšie optimalizovaná z hľadiska rýchlosti, je dôležité, aby ste všetko aktualizovali. Prechádzajte a pravidelne aktualizujte pluginy, tému a verziu systému WordPress.

6.Výber optimalizovanej témy

Nie všetky témy boli vytvorené rovnako. Nie všetci vývojári tém sú skvelí vývojári. Preto existujú témy, ktoré sú preplnené zbytočným kódom a nie sú navrhnuté pre rýchlosť. Ak chcete nájsť optimalizovanú tému, musíte mať na pamäti niekoľko vecí. Po prvé, hľadajte tému, ktorá je pravidelne aktualizovaná. Ak téma nebola nejaký čas aktualizovaná, je pravdepodobné, že sa vývojár príliš nestará o to, aby bola optimalizovaná a fungovala správne.

výber témy wordpress

Po druhé, nájdite tému, ktorá má buď veľa dobrých recenzií, alebo je od vývojára so skvelými recenziami na iné témy. Ak si vyberiete úplne novú tému, je možné, že ešte nebude mať veľa recenzií. Ak je však od renomovaného vývojára, môžete aspoň odhadnúť, že je optimalizovaná. Nakoniec môžete vyhľadať tému, v ktorej sa výslovne spomína rýchlosť. V dnešnej dobe, keď sa majitelia webových stránok zaujímajú o rýchlosť stránok, aby sa umiestnili vysoko vo vyhľadávaní Google, pridávajú vývojári do popisov svojich tém údaje o rýchlosti.

7.Zabezpečte svoje stránky

10 efektívnych krokov, ako zabezpečiť WordPress

Často opomínanou technikou na zrýchlenie WordPress je bezpečnosť. Bezohľadní konkurenti vo vašom obore môžu spustiť útoky typu DoS (Denial of Service), ktorých cieľom je spomaliť vašu stránku, aby návštevníci namiesto toho boli presmerovaný na ich stránku. Preto by ste okrem vyššie uvedených rád o udržiavaní systému WordPress a jeho komponentov, ako sú pluginy a vaša téma, v aktuálnom stave mali kontrolovať aj súbory logov a zdroje servera, aby ste zistili, či nedochádza k nadmernému zaťaženiu.

V ideálnom prípade by ste mali dostať upozornenie, ak je zaťaženie servera príliš vysoké, aby ste to mohli preskúmať. Najčastejšie je nadmerné zaťaženie servera spôsobené útokmi botov na vašu stránku. Pred útokmi hrubou silou a útokmi DDoS (Distributed Denial of Service) sa môžete chrániť pomocou služieb Cloudflare alebo Sucuri.

8.Používanie siete na doručovanie obsahu (CDN)

Pamätáte si, ako sme vyššie spomínali, že používatelia v rôznych geografických lokalitách môžu mať na vašom webe rôzne časy načítania? Je to preto, že umiestnenie serverov webhostingu môže mať vplyv na rýchlosť vašej stránky. Povedzme napríklad, že vaša webhostingová spoločnosť má svoje servery v Spojených štátoch. Návštevník, ktorý sa tiež nachádza v Spojených štátoch, bude spravidla vidieť rýchlejšie načítanie ako návštevník v Indii.CDN môže pomôcť zrýchliť čas načítania pre všetkých vašich návštevníkov.

cloudflare

CDN je sieť zložená zo serverov po celom svete. Na každom serveri sa ukladajú „statické“ súbory používané na tvorbu vašej webovej lokality. Tieto statické súbory zahŕňajú nemenné súbory, ako sú obrázky, CSS a JavaScript, na rozdiel od vašich stránok WordPress, ktoré sú „dynamické“, ako je vysvetlené vyššie. Keď používate CDN, pri každej návšteve vašej webovej lokality sa používateľovi zobrazia tieto statické súbory z toho servera, ktorý je k nemu najbližšie. Váš vlastný webhostingový server bude tiež rýchlejší, pretože CDN vykonáva veľa práce.

9.Zapnutie kompresie Gzip

O kompresii sme už hovorili v časti o optimalizácii obrázkov. Poznáte ju aj zo svojho počítača a súborov zip. Možno vás prekvapí, že to isté je možné aj s vašou webovou stránkou. Koniec koncov, webová stránka WordPress nie je nič iné ako množstvo súborov. Kompresia najlepšie funguje pri opakujúcich sa údajoch a kód je veľmi opakujúci sa. Preto sú súbory webových stránok ideálnymi kandidátmi na kompresiu.

Vďaka tomu sú menšie, a teda sa rýchlejšie sťahujú. Okrem toho všetky moderné prehliadače dokážu načítať komprimované súbory, takže toto riešenie je vynikajúcou možnosťou na zrýchlenie systému WordPress. Mnohí poskytovatelia webhostingu implementujú gzip na úrovni servera bez potreby dodatočnej konfigurácie, preto sa najprv opýtajte svojho poskytovateľa webhostingu na danú funkciu. Ak ešte nemáte gzip aktivovaný, nebojte sa, je ľahké ho implementovať.

10.Minifikácia HTML, CSS a JavaScript

Proces minifikácie kódu je v podstate rovnaký, ako to znie: zmenšujete ho. Kód webu často obsahuje biele miesta a komentáre, ktoré nie sú potrebné, ak sa ho nesnažíte čítať a pracovať s ním. Odstránenie týchto častí z kódu môže pomôcť rýchlejšiemu načítaniu webovej stránky. Našťastie existujú pluginy (ako napríklad opäť WP Rocket), ktoré to všetko dokážu urobiť za vás kliknutím na tlačidlo, bez potreby vývojára.

Zvládli ste všetkých 10 spôsobov, ako zrýchliť WordPress stránku. Dúfame, že ste našli niekoľko užitočných tipov!

Zopár slov na záver

Rýchlosť je dôležitým faktorom úspechu webovej stránky. Ovplyvňuje mieru bounce rate, konverzie, pozície vo vyhľadávaní a mnoho ďalšieho. Aj obyčajné sekundy môžu mať veľký význam. Našťastie s tým môžete veľa urobiť. Nižšie opísané techniky predstavujú účinné opatrenia na zrýchlenie vašej webovej lokality WordPress.

Znamená to, že ich musíte urobiť všetky kroky? Nie. Dobrým riešením je začať s tým, čo je vo vašich možnostiach a schopnostiach. Aj malé zmeny môžu priniesť veľký rozdiel a neskôr môžete vždy urobiť viac. Nezabudnite, že rýchlosť nie je všetko. Cieľom je vždy vytvoriť kvalitné webové stránky, ktoré budú návštevníkom slúžiť čo najlepšie. Rýchlosť načítania vašej stránky je len jedným z ďalších faktorov.

Pomohol vám tento článok? Podporte nás prosím jeho zdieľaním.

Prístup k exkluzívnemu obsahu.

Patrite medzi prvých a nezmeškajte tie najlepšie novinky z digitálneho marketingu a sociálnych sietí.

NEWSLETTER S EXKLÚZÍVNYM OBSAHOM. NEZMEŠKAJTE UŽ ŽIADNE NOVINKY ZO SVETA ONLINE MARKETINGU.

Kontaktujte nás

logo footer

Tel: +421 944 625 143
Email : podpora@evolum.sk
Messenger : http://m.me/evolum.sk
WhatsApp : +421 944 625 143

Copyright© 2018-2024 by Evolum. Všetky práva vyhradené.

    Používaním stránok Evolum.sk súhlasíte s používaním cookies, pomocou ktorých vylepšujeme naše služby.
    Viac informácii