Ako si správne vybrať webhosting?

Ako si správne vybrať webhosting?

Ako si správne vybrať webhosting? 1920 1077 Evolum.sk

Ako si správne vybrať webhosting?

Ako si správne vybrať webhosting pre váš projekt môže byť triviálna téma avšak výber vhodného hostingu pre váš projekt môže mať zásadný dopad na jeho fungovanie. Nie je to len o výbere najlacnejšieho alebo najznámejšieho lokálneho poskytovateľa. Výber efektívneho riešenia webového hostingu pre správu a fungovanie vám dokáže značne ušetriť náklady a vyhnúť sa množstvám kolízii v budúcom rozvoji.

Ako funguje webhosting a druhy webového hostingu?

Na začiatku si treba uvedomiť architektúru fungovania webového hostingu. Aké typy webhostingu poznáme:

1.Zdieľaný hosting

Zdieľaný hosting sa delí o priestor a výkon s inými webmi na rovnakom serveri. V tomto prípade ide napríklad o pamäť RAM, diskový priestor alebo napríklad jeden procesor. Cenovo to zvykne byť tá najvýhodnejšia možnosť pre priestor vašich webových stránok na zdieľanom serveri. Je to skvelá voľba, ak sa váš web práve začína a nemáte ešte veľa návštevníkov. Je to preto, že nepotrebujete veľa miesta na disku, výkonu alebo šírku pásma, ktoré stránky s vysokou návštevnosťou potrebujú.

2.VPS

Virtuány server, ktorý sa zvyčajne predáva ako služba VPS a ktorý ponúkajú spoločnosti poskytujúce hostingové služby. Fungujú podobne ako dedikovaný fyzický server. Vo VPS prostredí je váš web umiestený na rovnakom serveri ako iné webové stránky ale v izolovanom prostredí. Získate vyhradený výpočtový výkon, pamäť RAM a miesto na disku, ktoré iné webové stránky na tomto serveri nemôžu využiť.

Tento typ hostingu je cenovo o niečo náročnejší ako zdieľaný. Získate však viac výkonu, čo znamená, že váš web dokáže spracovať podstatne vyššiu návštevnosť a spracovať viac požiadaviek od používateľov. Ak a predpokladáte veľkú návštevnosť, zaobstarajte si VPS.

3.Dedikovaný hosting

Namiesto zdieľania servera umožňuje dedikovaný hosting disponovať a prenajať si celý server. To je často nákladnejšie riešenie, ale môže to byť najbezpečnejšie a viesť k menšiemu počtu chýb alebo výpadkov. Dedikovaný server umožňuje klientovi flexibilitu prispôsobenia servera jedinečným potrebám procesora, pamäte RAM, disku a softvéru. S webhostingovými službami, ktoré ponúkajú zdieľané zdroje (VPS alebo zdieľaný hosting), riskujete narušenie bezpečnosti a útoky. Dedikovaný server naopak ponúka optimálne a vlastné zabezpečenie vašich webových stránok a akýchkoľvek uložených informácií.

Potrebujem webhosting pre môj projekt?

Áno aj táto otázka je namieste pokiaľ využívate niektoré služby, ktoré disponujú vlastným riešením priestoru hostingu. V podstate fungujú na princípe toho, že si prenajímate celé riešenie službou. Medzi takého riešenia patria napríklad firmy :
Shoptet
WIX
BigCommerce
Shopify
A môže to byť aj WordPress , ktorý ponúka aj službu vlastného hostingu.

Dané „all-in-one“ riešenia webových stránok majú svoje výhody aj nevýhody. Na Slovenskom a Českom trhu existuje množstvo poskytovateľov podobných služieb, ktorý ponúkajú používateľsky jednoduché riešenia avšak pri ich výbere odporúčame zvážiť možnosti, či dané funkcionality sú dostatočné a vhodné pre váš projekt. Vo väčšine prípadov náklady za mesačný prenájom hostingu vám odpadávajú avšak sú súčasťou cenovej politiky spoločnosti.

Medzi výhody, ktoré musíme spomenúť sú tie , že vám odpadne niekoľko záležitostí, ktoré musíte riešiť pri Open-Source systémoch weboch sú ako nákup témy, vyladenie funkcií, optimalizácia rýchlosti alebo napríklad výber ovládacieho panelu. Všetky spomínané postupy za váš rieši poskytovateľ služby. A naopak všetky tieto výhody spomínaných riešení môžu byť značne limitujúce a stáť na zvážení v prípade ak chcete pridať nejaký nástroj alebo funkcionalitu podľa vlastných predstáv.

výber hostingu pre wordpress

Medzi výhody Open-Source riešení systémov ako napríklad WordPress (spolu s WooCommerce), PrestaShop či Magento patrí samozrejme možnosť nespočetných voliteľných úprav podľa vašich preferencií avšak občas si správa takéhoto webu vyžaduje určitú znalosť. V článku budeme ďalej riešiť možnosť, že sa rozhodnete a potrebujete riešiť vlastný webový priestor pre váš web.

Ako si vybrať vhodný webhosting?

Vo väčšine prípadov rozhodovania najdôležitejším faktorom pri výbere webhostingu zvykne byť cena. Množstvo podnikateľov siahne po lacnom zdieľanom hostingu, ktorý počas svojej prevádzky webu odhalí všetky svoje kladné stránky a zároveň aj chyby. Najskôr si treba uvedomiť aké Open Source riešenie budete používať a ktoré bude vhodne zastrešovať váš projekt. V prípade malého blogu môže byť dostatočné vybrať jednoduchý zdieľaný webhosting a opak riešenie pod systémom WordPress spolu so stovkami produktov a kategórii nemusí byť úplne vhodné. V druhom prípade odporúčame siahnuť po inom  náročnejšom riešení.

Aké parametre treba sledovať pri výbere poskytovateľa?

Výpočtový výkon a priestor

Jednou z prvých vecí, ktorú uvidíte v špecifikáciách hostiteľa webu je hardvér, úložisko a šírka pásma(Bandwidth), ktoré sa niekedy označujú aj ako metrika „počet návštev“. Snažte sa vyberať modernejší typ procesora. Koľko úložiska potrebujete? Napríklad malý jednostránkový web nevyžaduje toľko úložného priestoru ako eshop so stovkami produktov a stránok.

Vyberajte spoločnosť, ktorá vám ponúka vyšší prenos dát (Bandwidth). Existuje niekoľko spoločností, ktoré tvrdia, že ponúkajú neobmedzený dátový tok, čo nie je úplne pravda. Nezabudnite si preto pozorne prečítať podmienky spoločností. Pre webové stránky malého a stredného podnikania stačí šírka pásma 5 až 10 gigabajtov.

Aký typ úložiska je zahrnutý v balíku? Dbajte a snažte sa vybrať rýchlejšie a modernejšie SSD typy diskov, pretože sú podstatne rýchlejšie ako staršie úložisko pevného disko(HDD). Zvážte svoje potreby a rozhodnite sa, koľko miesta a pamäte RAM potrebujete. Pamätajte, že ak začínate s malým projektom, tak v budúcnosti bude nutné vykonávať upgrade na vyšší balík.

Lokalita serverov

Výber lokality môže byť jednou z kľúčových prvkov. Vyberte si poskytovateľa, ktorého lokalita je najbližšie k vašej používateľskej základni.

Počet webových stránok, ktoré chcete vytvoriť

Mnoho webových hostiteľov ponúka lacné plány, ktoré vám umožňujú vytvoriť iba jednu webovú stránku. Najčastejšie sú pri zdieľanom hostingu. Ak chcete vytvoriť viac webov, vyberte si plán, ktorý vám túto funkciu poskytne. Vhodným riešením môže byť napríklad VPS alebo dedikovaný server, kde môžete umiestniť viacero webov a ovládať ich pomocou ovládacieho panelu.

Ovládací panel

ovládací panel webhostingu

Ovládací panel je systém, ktorý riadite a pomocou ktorého môžete meniť, či vykonávanie zmeny pre administráciu vašich webov. Niektorý poskytovatelia zdieľaného webhostingu vám po objednávke nemusia ponúknuť ovládací panel alebo iní môžu mať vlastný.

Výber ovládacieho panelu je namieste pokiaľ chcete spravovať váš web alebo skupinu webov na VPS alebo dedikovanom serveri. Väčšina webových hostiteľov poskytuje panel s názvom cPanel, ktorý sa používa pomerne ľahko. Niektorí používajú Plesk. Ak nie ste technický typ, hlavne sa chcete ubezpečiť, že ovládací panel je užívateľsky príjemný a ľahko prístupný, tak odporúčame jeden zo spomenutých. Ak máte programátora alebo tím zaoberajúci sa technickými problémami, môžete ho požiadať, aby vám odporučili typ ovládacieho panela, ktorý on uprednostňuje.

Zákaznícky servis

Bez ohľadu na kvalitu poskytovateľa sa budete možno z času na čas stretávať s občasnými technickými problémami s webhostingom. Väčšina spoločností zaručuje nepretržitú alebo dlhodobú zákaznícku podporu.

Z tohto dôvodu by ste mali pred objednávkou vybraného webhostingu otestovať ich zákaznícky servis. Ak ponúkajú živý chat, telefonickú a e-mailovú podporu, neváhajte im zavolať alebo rýchlu poslať správu a spýtajte sa na základné otázky týkajúce sa webhostingu.

Dobrý tím zákazníckych služieb vám rád odpovie na vaše otázky, pretože vie, že je to jediný spôsob, ako zapôsobiť na vyhliadky a získať nových klientov. Mali by reagovať včas a malo by to byť relevantným indikátorom kvality webhostingu vo všeobecnosti – je však na vás, či pre nich rozhodnete.

Má lokalita poskytovateľa webhostingu vplyv na môj web?

Áno. Môžeme si celý príklad demonštrovať na príklade volania – Ak ste niekedy volali na diaľku, tak  viete, že nadviazanie spojenia trvá o niekoľko sekúnd dlhšie aby sa informácie a dáta preniesli. Podobná vec sa stane, keď kliknete na webovú stránku. Keď kliknete na webovú stránku, odošlete správu na server. Požiadate ho o načítanie.

rýchlosť načítania webu

Povedzme, že váš server(VPS, zdieľaný hosting alebo dedikovaný) je umiestnený v Amerike. Keď váš slovenský návštevník klikne na vaše webové stránky, informácie sa musia preniesť až do tejto lokality a následne naspäť. Ak je prevažná väčšina návštevnosti zo Slovenska alebo okolitých krajín, tak odporúčame voliť miesto severu, čo najbližšie. Server u poskytovateľa s lokalitou v Európe, ktorý vám ponúkne dobré podmienky pre výkon a cenu môže byť vhodným riešením. A naopak ak prevádzkujete web, ktorého prevažná väčšina návštevnosti pochádza zo Spojených štátov, tak na zváženie stojí vybrať poskytovateľa, ktorý prevádzkuje server v tejto lokalite. Dáta sú rýchle. Ale to nie je kúzlo!

Čo sú najčastejšie problémy pri nevhodnom zvolenom webhostingu?

výber serverov zdieľaný hosting

Pred tým, než začnete tvoriť záver – čo je príčinou pomalého načítania vašej stránky odporúčame použiť niektorý z nástrojov na otestovanie a diagnostiku načítania webu.

https://developers.google.com/speed/pagespeed/insights/?hl=sk
https://gtmetrix.com/
https://tools.pingdom.com/

Každá sekunda a aj stotina sa počíta a všeobecne by ste sa mali sústrediť aby čas na načítanie webovej stránky bol, čo najnižší. Rýchlosť načítania webu je jeden z kľúčových faktorov pre popredné umiestnenie vášho webu vo webovom vyhľadávaní. Ak je načítanie vášho webu príliš pomalé, tak oberáte sa o návštevníkov, čo váš môže stáť konverzie alebo zákazky.

Zvolenie nesprávneho webhostingu môže spôsobiť niekoľko kolízii v budúcnosti. Medzi tie najhoršie patrí oneskorené načítanie stránok. Nemusí to byť úplne chyba na vašej strane. Ak napriek dobre zvládnutým procesom optimalizácie vašej webovej stránky si lámete hlavu nad tým, že odozva načítania vášho webu je veľmi pomalá, tak je na čase si pozrieť na nadstavenie vášho webhostingu.

Zdieľaný hosting alebo VPS – tieto druhy serverov sú druhom komunitného vlastníctva priestoru, v ktorom hostia a zdieľajú výpočtový výkon viaceré webové stránky vrátane tej vašej pod jedným serverov. To znamená ak pri určitej špičke výpočtového výkonu serveru môže nastať výpadok, kolísanie alebo oneskorenie načítania webu.

Limitujúci výpočtový výkon môže byť ďalším faktorom, ktorý vám môže spôsobiť kolízie. Znova uvedieme príklad webovej stránky, ktorá beží pod systémom WordPress na zdieľanom hostingu. Zakúpili ste si alebo zvolili určitú tému vzhľadu, ktorá vyžaduje väčšiu RAM pamäť. Poskytovateľ vám garantuje 1GB pamäte RAM pre vašu stránku. Avšak autor témy odporúča minimálne hardvérové požiadavky, ktoré sú vyššie. V tejto fáze môže nastať kolísanie a spomalenie dĺžky načítavania.

Nemožno nespomenúť aj podivné praktiky rôznych poskytovateľov. Niektoré spoločnosti budú inzerovať príliš dobré ponuky aby boli pravdivé v skutočnosti. Ak vám niekto ponúka neobmedzený priestor pri zdieľanom hostingu alebo snaží sa zatajiť hardvérové parametre svojich serverov, tak nemusí byť všetko v úplnom poriadku. Konkrétne neexistujú také veci ako neobmedzená šírka pásma alebo úložisko. Poskytovatelia zdieľaného hostingu majú určitú kapacitu a zvyčajne nesplnia očakávania.

Výsledkom sú vždy zlý výkon webových stránok, problémy s prevádzkou a nízka rýchlosť načítania stránky. Všetko sú to vážne problémy. Podľa výsledkov rôznych testovaní 40% používateľov opustí proces, ak načítanie vášho webu trvá dlhšie ako tri sekundy. Čo by ste mali urobiť v tomto prípade? Riešenie je jednoduché – pozorne si prečítajte špecifikácie webhostingu a venujte zvláštnu pozornosť obmedzeniam. Pomôže vám to zistiť skutočnú konfiguráciu a zistiť, či vyhovuje vašim potrebám alebo nie.

Záver

Poskytovateľ webhostingu, ktorého si vyberiete, rovnako aj typ plánu, do ktorého sa zaregistrujete, môžu mať obrovský vplyv na nielen používanie ale aj na výkonnosť vášho webu. Napríklad veľa majiteľov malých firiem sa rozhodne ísť cestou so zdieľaným webhostingovým plánom – z dôvodu jeho cenovej dostupnosti a ľahkého použitia. A to je úplne skvelá voľba, ak očakávate menej ako 1 000 návštevníkov denne.

Ako vybrať ten správny webhosting? Ak však máte prosperujúcu firmu, ktorá priťahuje stále väčší a väčší zdroj návštevnosti alebo váš web vyžaduje veľký výpočtový výkon, ktorý môže byť spôsobený externými pluginmi a aplikáciami, tak nie je úplne vhodné riešenie zdieľaného hostingu. Obmedzená hardvérová výbava, Cache pamäť a limitujúca pamäť RAM spôsobia zhoršenie výkonu vášho webu. Ak ste sa dostali do tejto situácie odporúčame presunúť váš webhosting k inému poskytovateľovi alebo zvážiť možnosť presunu na dedikovaný server alebo VPS.

Správa webu pomocou moderných rozhraní webových panelov prináša obrovské množstvo výhod ako napríklad vlastná konfigurácia, jednoduché zálohovanie, presun. Môžete spravovať aj niekoľko webov pod jedným dedikovaným serverom. Určité parametre, ktoré vás obmedzovali pri zdieľanom hostingu vôbec nemusíte riešiť.

Nie vždy odporúčame zvoliť webhosting od popredných svetových poskytovateľov. Množstvo známych webových poskytovateľov má síce silnú značku a často na nich narazíte v množstvách rebríčkov porovnávacích webov, ktoré fungujú affiliatte provízii. Porovnávače odporúčajú webové služby a poskytovateľov, ktorí im ponúkajú najväčšiu províziu. Ak máte možnosť u svojho poskytovateľa využiť možnosť vrátenia platby za hosting, tak to využite.

Porovnajte si niekoľko poskytovateľov na vlastnej koži. Áno táto možnosť môže byť trocha cenovo náročná ale môže vám priniesť spokojných zákazníkov a stabilný webový priestor. Každý web je niečím odlišný, niekedy sa môže líšiť témou , množstvom produktov alebo rozšíreniami. Pri určitom riešení vám môže postačovať zdieľaný hosting a naopak niekedy si web vyžaduje výkonnejšie hardvérové požiadavky.

Word of mouth predstavuje mimoriadne dôležitý faktor pri výbere webhostingu, takže pred konečným rozhodnutím dokážete získať vhodný tip pre poskytovateľa aj touto formou alebo nájsť cenné informácie prostredníctvom diskusie na niektorom webovom fóre. Nezabúdajte na online recenzie.  Môžete preskúmať väčšinu funkcií, ktoré sme spomenuli vyššie v článku. Nezabudnite však, že spoločnosti poskytujúce webhosting chápu dôležitosť online recenzií. Často vytvárajú falošné recenzie a platia za pozitívne komentáre len si aby zlepšili reputáciu online.

Pomohol vám tento článok? Podporte nás prosím jeho zdieľaním.

Prístup k exkluzívnemu obsahu.

Patrite medzi prvých a nezmeškajte tie najlepšie novinky z digitálneho marketingu a sociálnych sietí.

NEWSLETTER S EXKLÚZÍVNYM OBSAHOM. NEZMEŠKAJTE UŽ ŽIADNE NOVINKY ZO SVETA ONLINE MARKETINGU.

Kontaktujte nás

logo footer

Tel: +421 944 625 143
Email : podpora@evolum.sk
Messenger : http://m.me/evolum.sk
WhatsApp : +421 944 625 143

Copyright© 2018-2024 by Evolum. Všetky práva vyhradené.

    Používaním stránok Evolum.sk súhlasíte s používaním cookies, pomocou ktorých vylepšujeme naše služby.
    Viac informácii