Čo je to mapa stránok XML a prečo by ste ju mali mať na svojom webe?

Čo je to mapa stránok XML a prečo by ste ju mali mať na svojom webe?

Čo je to mapa stránok XML a prečo by ste ju mali mať na svojom webe? 1920 1280 Evolum.sk

Zaujíma vás, čo je to XML sitemap a ako ju pridať na svoje webové stránky bežiace na redakčnom systéme WordPress?  V tomto článku je vysvetlené, čo je to mapa stránok XML a ako vám pomôžu k lepšiemu umiestneniu vo vyhľadávaní.

Čo je to mapa stránok XML?

Mapa stránok XML je špeciálny súbor, ktorý obsahuje zoznam všetkých stránok na webovej lokalite a je určený pre vyhľadávače. Prirovnajte ho k telefónnemu zoznamu: vyhľadávač v ňom nájde informácie o tom, aký obsah je k dispozícii a ako sa k nemu dostať. Okrem toho môže obsahovať aj ďalšie informácie, napríklad kedy bol obsah naposledy aktualizovaný a aká je relatívna dôležitosť obsahu.

čo je to xml sitemap

Mapy stránok XML sú pre vyhľadávače veľmi užitočné, pretože im poskytujú jednotný prehľad o celom dostupnom obsahu naraz. Slúži im to ako východiskový bod pri prvom prechádzaní vašej webovej lokality aj ako spôsob rýchleho objavenia novo pridaného obsahu. Dôležité je uvedomiť si rozdiel medzi mapami stránok XML a „bežnými“ mapami stránok (nazývanými aj „mapy stránok HTML“). Tieto mapy stránok sú určené pre návštevníkov, aby našli obsah na vašej webovej stránke, zatiaľ čo mapy stránok XML sú určené primárne pre vyhľadávače.

  • Dôrazne sa odporúča implementovať mapu XML, najmä na väčších webových stránkach (viac ako 500 stránok).
  • Pri implementácii súboru Sitemap XML sa držte nasledujúcich osvedčených postupov:
  • Udržujte mapu XML Sitemap aktuálnu s obsahom webovej lokality.
  • Uistite sa, že je čistá: mala by obsahovať len indexovateľné stránky.
  • Odkazujte na mapu XML Sitemap zo súboru robots.txt.
  • V jednej lokalite XML Sitemap neuvádzajte viac ako 50 000 adries URL.
  • Uistite sa, že veľkosť (nekomprimovaného) súboru nepresahuje 50 MB.

xml robots txt

Prečo potrebujete mapu stránok XML?

Mapy stránok  XML sú z hľadiska optimalizácie pre vyhľadávače (SEO) mimoriadne dôležité. Samotné pridanie mapy stránok nemá vplyv na pozície vo vyhľadávaní. Ak sa však na vašom webe nachádza stránka, ktorá nie je indexovaná, mapa stránok vám poskytne spôsob, ako dať vyhľadávačom o tejto stránke vedieť. Mapy stránok sú mimoriadne užitočné pri prvom spustení blogu alebo vytvorení novej webovej stránky, pretože väčšina nových web nemá žiadne spätné odkazy. Vyhľadávače tak ťažšie objavia celý ich obsah.

Preto vyhľadávače, ako napríklad Google a Bing, umožňujú majiteľom nových webových stránok, aby vo svojich nástrojoch pre webmasterov predložili mapu stránok. To umožňuje ich robotom vyhľadávačov ľahko objaviť a indexovať váš obsah (viac o tom neskôr). Mapy stránok sú rovnako dôležité aj pre zavedené populárne webové stránky. Umožňujú vám zvýrazniť, ktoré časti vašich webových stránok sú dôležitejšie, ktoré časti sú častejšie aktualizované atď. a vyhľadávače tak môžu podľa toho navštíviť a indexovať váš obsah.

Ako vytvoriť mapu stránok v systéme WordPress?

Existuje niekoľko spôsobov, ako vytvoriť mapu stránok XML vo WordPress. Ukážeme vám populárne spôsoby vytvorenia mapy stránok XML vo WordPress a vy si môžete vybrať ten, ktorý vám najviac vyhovuje. Takmer všetky významne SEO pluginy pre WordPress štandardne obsahujú funkciu XML sitemap, takže je nepravdepodobné, že by ste museli ručne vytvárať XML sitemap pre svoju stránku WordPress.

1.Vytvorenie mapy stránok XML vo WordPress bez pluginu

Táto metóda je veľmi základná a obmedzená z hľadiska funkcií. Do augusta 2020 nemal WordPress zabudované mapy stránok. Vo verzii WordPress 5.5 a vyššej však vydali základnú funkciu mapy stránok XML. Tá umožňuje automaticky vytvoriť mapu stránok XML vo WordPress bez použitia zásuvného modulu. Stačí pridať wp-sitemap.xml na koniec názvu vašej domény a WordPress vám zobrazí predvolenú mapu stránok XML.

2.Vytvorenie mapy stránok XML vo WordPress s pluginom

Všetky nasledujúce doplnky SEO obsahujú vstavanú funkciu XML sitemap:

Ak nepoužívate niektorý z týchto pluginov, môžete nájsť aj iné pluginy mapy stránok WordPress.

sitemap generator

Ako informovať vyhľadávače o vašej XML mape stránok?

Po vytvorení mapy stránok XML pomocou niektorého z týchto pluginov musíte vyhľadávačom oznámiť, kde ju nájdu. Urobíte to v nástrojoch pre webmasterov každého vyhľadávača. Napríklad:

Pre vyhľadávač Google je postup veľmi jednoduchý. Na ovládacom paneli svojho účtu musíte v ľavom stĺpci kliknúť na položku „Mapy stránok“. Potom musíte pridať poslednú časť adresy URL vašej mapy stránok v časti „Pridať novú mapu stránok“ a kliknúť na tlačidlo Odoslať. Google teraz pridá vašu adresu URL mapy stránky do služby Google Search Console.

google sitemaps

Prehľadávanie vašej webovej lokality bude spoločnosti Google chvíľu trvať. Po chvíli budete môcť vidieť základné štatistiky mapy lokality. Tieto informácie zahŕňajú počet odkazov, ktoré spoločnosť Google našla vo vašej mape stránok, koľko z nich bolo indexovaných, pomer obrázkov k webovým stránkam a ďalšie informácie.

Zopár slov za záver:

Dúfame, že tento článok pomohol zodpovedať všetky vaše otázky o mapách stránok XML a o tom, ako vytvoriť mapu stránok XML pre vaše webové stránky WordPress. Ak to zhrnieme, mapy stránok sú dôležitou súčasťou SEO optimalizácie pre WordPress. Bez ohľadu na to, o čom je vaša stránka, mali by ste vytvoriť mapy stránok, ktoré pomôžu ľuďom a vyhľadávačom nájsť váš obsah.

Minimálne vytvorte mapu stránok XML pomocou pluginu, ako je Yoast SEO, a odošlite ju vyhľadávačom. Môže vám to len prospieť a nikdy vám to neuškodí. Opäť uvádzame text priamo od spoločnosti Google – „vo väčšine prípadov bude pre vašu stránku prínosom mať mapu stránok a nikdy nebudete penalizovaní za to, že ju máte“.

Okrem toho zvážte vytvorenie mapy stránok HTML, aby ste ľuďom pomohli pri prehliadaní vašich stránok a rozšírili okolo seba určitú hodnotu odkazov. Máte nejaké otázky týkajúce sa používania máp stránok vo WordPress? Podeľte sa o svoje názory v komentároch!

Pomohol vám tento článok? Podporte nás prosím jeho zdieľaním.

Prístup k exkluzívnemu obsahu.

Patrite medzi prvých a nezmeškajte tie najlepšie novinky z digitálneho marketingu a sociálnych sietí.

NEWSLETTER S EXKLÚZÍVNYM OBSAHOM. NEZMEŠKAJTE UŽ ŽIADNE NOVINKY ZO SVETA ONLINE MARKETINGU.

Kontaktujte nás

logo footer

Tel: +421 944 625 143
Email : podpora@evolum.sk
Messenger : http://m.me/evolum.sk
WhatsApp : +421 944 625 143

Copyright© 2018-2024 by Evolum. Všetky práva vyhradené.

    Používaním stránok Evolum.sk súhlasíte s používaním cookies, pomocou ktorých vylepšujeme naše služby.
    Viac informácii