Jednou z otázok, ktoré si často používatelia často kladú a zvažujú pre výbere platformy pre svoj web, je: „Prečo si vytvoriť stránku cez WordPress?“ Nie je lepšie zvážiť iné riešenie? Prečo by som mal prejsť na WordPress z inej platformy? Keď uvažujete nad touto otázkou, znamená to, že ste si WordPress aspoň trochu preštudovali alebo ste o ňom počuli od priateľa či kolegu.
To však neznamená, že ste úplne zvážili všetky pre a proti alebo dôkladne preskúmali jeho funkcie. Preto by sme pre vás radi rozobrali výhody používania WordPress a poskytli jasný pohľad na to, prečo je to najpopulárnejší systém na správu obsahu a softvér na tvorbu webových stránok na svete. WordPress dokáže naozaj takmer všetko! Ak si kladiete tieto otázky, potom ste na správnom mieste. V tomto článku sa s vami podelíme o najdôležitejšie dôvody, prečo si vytvoriť stránku cez WordPress.
Dilema webových stránok – prečo používať WordPress?
Pre bežných majiteľov firiem môžu názvy ako WordPress, Joomla, Shopify, Magento, Wix a Weebly znieť ako cudzie mená. Proces tvorby webovej stránky vám tieto názvy prináša do života, pretože sú to všetko CMS platformy používané na tvorbu webových stránok. Každá z nich má svoje vlastné výhody, pričom mnohé sa používajú častejšie pre špecializované webové stránky so špecifickým účelom. Napríklad Shopify má zmysel len vtedy, ak prevádzkujete internetový obchod.
Nie je to platforma, s ktorou by ste začali blog a potom ju zmenili na elektronický obchod (pozrite si alternatívu Shopify a porovnajte riešenia). Magento je na tom rovnako. Ostatné tvorcovia webových stránok a platformy majú väčšiu flexibilitu a tie sú zvyčajne najobľúbenejšie.
Čo je WordPress?
WordPress je systém na správu obsahu alebo CMS. CMS vám umožňuje vytvoriť webovú stránku v používateľsky prívetivej online platforme, v ktorej ľahko navrhnete dizajn a obsah vašej stránky. CMS WordPress je k dispozícii z dvoch lokalítk: WordPress.com a WordPress.org. WordPress.com je bezplatná online platforma, ktorej hostiteľom je spoločnosť WordPress. Keďže však hostiteľom je WordPress, vaša stránka je veľmi obmedzená, pokiaľ ide o prispôsobenie. Za ďalšie prispôsobenie ako napríklad vlastná doména si priplatíte.
WordPress.org je tiež bezplatný, ale má dva hlavné rozdiely oproti WordPress.com. V prípade WordPress.org, tak WordPress nie je hostiteľom vašej stránky. To znamená, že musíte platiť za poskytovateľa hostingu, napríklad Websupport alebo Hostgator, ktorý stojí len niekoľko éur ročne. WordPress.org vám tiež umožňuje prispôsobiť si webové stránky podľa svojich predstáv. Je to odporúčaná možnosť pre podniky, značky či osobné stránky. Zaplatíte niečo málo na poplatkoch za webhosting, ale máte maximálnu slobodu pri správe svojej webovej stránky.
Jednou z najčastejších mylných predstáv o systéme WordPress je, že ide len o blogovaciu platformu. WordPress je však oveľa viac. Hoci WordPress začal ako nástroj na blogovanie, vyvinul sa do výkonného nástroja na tvorbu webových stránok a robustného systému na správu obsahu (CMS). Najlepšie na systéme WordPress je, že sa jednoducho používa a je dostatočne flexibilný na vytváranie rôznych typov webových stránok. To je hlavný dôvod, prečo WordPress tak veľmi vzrástol na popularite.
V skutočnosti podľa nedávneho prieskumu WordPress poháňa 43 % všetkých webových stránok na internete. Vďaka jeho robustným funkciám používa WordPress na prevádzku svojich webových stránok mnoho špičkových značiek vrátane časopisov Time Magazine, Facebook, The New Yorker, Sony, Disney, Target, The New York Times a ďalších. Poďme sa pozrieť na to, prečo si vytvoriť stránku cez WordPress.
1.WordPress je úplne prispôsobiteľný
Väčšina ľudí používajúcich WordPress nie sú weboví dizajnéri ani programátori. V skutočnosti väčšina ľudí začína používať WordPress bez akýchkoľvek predchádzajúcich znalostí o navrhovaní webových stránok. Pre ľudí, ktorí nie sú technicky zdatní, je WordPress ideálnym riešením, pretože existujú tisíce bezplatných šablón (tém) webových stránok, z ktorých si môžete vybrať. Existuje dokonalá téma WordPress takmer pre každý druh webovej stránky (či už ide o blog, obchodnú stránku alebo internetový obchod).
Témy WordPress sa dajú ľahko prispôsobiť, pretože mnohé z nich sú vybavené vlastným panelom s možnosťami, ktorý vám umožňuje meniť farby, nahrať logo, zmeniť pozadie, vytvoriť krásne posuvníky a skutočne si ich prispôsobiť podľa svojich potrieb bez toho, aby ste museli písať akýkoľvek kód. Napríklad Divi je téma, ktorú často odporúčame, pretože umožňuje ľahko vytvoriť profesionálne vyzerajúce webové stránky aj začiatočníkom. Dodáva sa s množstvom pripravenými šablónami, ktoré sa dajú ľahko prispôsobiť pre akýkoľvek typ webovej stránky.
2. Softvér je bezplatný a s otvoreným zdrojovým kódom
WordPress.com aj WordPress.org sú úplne bezplatné. O rozdieloch sme písali už vyššie. WordPress si môže stiahnuť každý zadarmo. Je to projekt s (Open-Source)otvoreným zdrojovým kódom, ktorý existuje od roku 2003. To znamená, že WordPress vyvíja súbor prispievateľov. Projekty s otvoreným zdrojovým kódom sú zvyčajne bezplatné a majú veľké komunity. Používatelia sa často zúčastňujú v komunite ako napríklad beta testeri.
Témy a doplnky zvyčajne nájdete zadarmo, ale tie prémiové (platené) často poskytujú lepšie funkcie a kvalitnú podporu. Napokon, mnohí používatelia WordPress nakoniec platia za ďalšie služby, či už od freelancerov alebo agentúr. Môžete napríklad zaplatiť externému pracovníkovi, aby pre vás navrhol logo alebo upravil niektoré časti kódu CSS na vašej stránke. Iní používatelia WordPress radšej nechávajú úpravy na grafických dizajnérov alebo programátorov. Všetko závisí od vašich skúseností a zručností. Celkovo však môžete náklady na WordPress absolútne obmedziť na minimum. Mnohí webmasteri nakoniec platia len za hosting a doménu.
3. Naučiť sa používať WordPress je jednoduché
WordPress sa dá zvládnuť pomerne ľahko, aj keď ste nikdy predtým nepracovali so systémom CMS ani nevytvárali webové stránky. Svoju webovú stránku môžete upraviť aj bez toho, aby ste boli webovým vývojárom alebo dizajnérom. Ak chcete začať, stačí si vybrať tému, nainštalovať zopár doplnkov a potom sa môžete vrhnúť na vytváranie stránok a obsahu.
Na systéme WordPress je však skvelé to, že vždy existuje viac spôsobov, ako si môžete platformu prispôsobiť. Keď si ju osvojíte, môžete začať implementovať pokročilejšie funkcie a získať úplnú kontrolu nad tým, ako vaša stránka vyzerá. Aj skúseným tvorcom webových stránok má WordPress čo ponúknuť. Poskytuje základ, na ktorom môžete rýchlejšie iterovať, čo je oveľa efektívnejšie ako snaha vytvoriť web od nuly.
4. Môžete optimalizovať svoje webové stránky pre vyhľadávače
WordPress je skvelý pre SEO, a to nehovoríme len my. Google a ďalšie vyhľadávače milujú WordPress vďaka jeho kvalitnému kódu a schematickému značkovaniu. A existujú zásuvné moduly, ako je napríklad plugin Rank Math, ktoré pridávajú na vašu webovú stránku ďalší kód pre optimalizáciu SEO, čím jej pomáhajú lepšie komunikovať s vyhľadávačmi.
Okrem toho je stránka WordPress škálovateľná a optimalizovaná pre mnohé zariadenia od počítača až po mobilný telefón, takže môžete obsluhovať návštevnosť z rôznych zdrojov. Ďalším dôležitým faktorom pre SEO je rýchlosť webovej lokality. Nie je príjemné, keď musíte čakať, kým sa stránka načíta. A ak máte pomalú stránku, určite prídete o návštevnosť a predaj.
Našťastie je WordPress vytvorený na rýchlosť. Väčšina tém WordPress na trhu je odľahčená, aby sa skrátil čas načítania. Existuje mnoho ďalších vecí, ktoré môžete v systéme WordPress urobiť na optimalizovanie rýchlosti. Patrí medzi ne používanie doplnkov cache, používanie siete na doručovanie obsahu, aby vaši návštevníci neodchádzali kvôli pomaly sa načítajúcej stránke.
5. Vlastníte svoju webovú lokalitu a jej obsah
WordPress je takzvaný „self-hosted“ CMS. To znamená, že softvér môžete použiť a nastaviť na ľubovoľnom serveri, ktorý chcete použiť na prevádzku svojej webovej stránky. Na druhej strane pri systéme WordPress môžete kedykoľvek zmeniť hostiteľa. V systéme CMS môžete tiež vykonávať akékoľvek zmeny a máte plné vlastníctvo všetkého vytvoreného obsahu.
Ak zadáte do vyhľadávania Googlu výrazy ako platformy pre tvorbu webstránok. WordPress bude s najväčšou pravdepodobnosťou na všetkých zoznamoch tvorcov webových stránok, spolu s konkurenciou ako WIX, Squarespace, Joomla, Magento, Shopify, Weebly a Jimdo. Všetky z nich sú na tvorbu webových stránok úplne v poriadku, ale nie všetky sú open source, ako napríklad Squarespace, Shopify a WIX, obmedzujú vašu kontrolu na funkcie, ktoré sú ponúkané v prémiových balíkoch. To vám ponecháva niektoré obmedzenia, ako napríklad nasledujúce:
- Funkcie eshopu sú zvyčajne zabudované, takže ich nemôžete veľmi rozšíriť pomocou zásuvných modulov ako napríklad Woocommerce.
- Úprava kódu je obmedzená na to, čo vám spoločnosti poskytnú. Ešte horšie je, ak uviaznete s úplne jedinečným jazykom kódovania, ako napríklad v prípade Shopify (Používa jazyk s názvom Liquid). Skrátka, takmer zaručuje, že si budete musieť najať špecializovaného vývojára na zmeny, ktoré nezvládnete sami prostredníctvom editora.
- Technicky nemáte úplné vlastníctvo svojej stránky a obsahu. Webovú lokalitu si od týchto spoločností prenajímate. Takže keď prestanete platiť, všetky tieto súbory a stránky sa buď stratia, alebo sú v držbe spoločnosti. Pri systéme WordPress sú súbory vo vašom vlastníctve a nikto vám nemôže zabrániť v ich presúvaní na iné hostiteľské úložiská.
6. WordPress je pravidelne aktualizovaný
WordPress vydáva aktualizácie veľmi často. Tieto aktualizácie sa pohybujú od bezpečnostných aktualizácií a malých verzií až po veľké aktualizácie, ktoré menia spôsob, akým ľudia používajú WordPress. Verzia WordPress, ktorú používame dnes, sa výrazne líši od verzie WordPress spred mnohých rokov. Je oveľa vizuálnejšia a priateľskejšia k začiatočníkom. Je tu viac funkcií a veci jednoducho lepšie spolupracujú. A WordPress vždy informuje o zmenách, ktoré vykonáva, ako aj o pláne vývoja svojich produktov, takže budete vedieť, čo môžete očakávať.
S takou obrovskou používateľskou základňou si môžete byť istí, že WordPress v dohľadnej dobe nezmizne. Vývojári budú naďalej usilovne pracovať na aktualizácii platformy a pridávať do nej nové funkcie. To znamená, že používanie systému WordPress vám zaručí, že budete mať vždy prístup k aktualizáciám, vďaka ktorým budú vaše stránky bezpečnejšie a výkonnejšie.
7. Je to najlepšia možnosť v odvetví blogovania
WordPress bol vytvorený ako blogovacia platforma. Mala a stále má svojich konkurentov, ale nič sa v súčasnosti azda nevyrovná výkonu, elegancii a pokročilým nástrojom, ktoré nájdete v blogovacom systéme WordPress. Možnosti sú napríklad použiť služby ako Tumblr, Medium, Ghost a Blogger.
Môžete prevádzkovať jednoduchý blog s jedným autorom, pričom využijete nástroje na formátovanie a médiá. K dispozícii je aj možnosť vytvoriť plnohodnotný online magazín s plánovaním príspevkov a nastavením viacerých typov používateľov pre prispievateľov a redaktorov. Môžete prevádzkovať jednoduchý blog s jedným autorom, pričom využijete nástroje na formátovanie a médiá. K dispozícii je aj možnosť vytvoriť plnohodnotný online magazín s plánovaním príspevkov a nastavením viacerých typov používateľov pre prispievateľov a redaktorov.
Zopár slov na záver:
WordPress je najpopulárnejšia platforma CMS na svete. Ako ste sa určite dozvedeli z tohto článku prečo si vytvoriť stránku cez wordpress, tak nestalo sa tak omylom. Nezáleží na tom, či vytvárate svoju prvú webovú stránku bez akýchkoľvek skúseností, alebo ste skúsený vývojár. Je lákavé pokúsiť sa nakódovať webovú stránku od nuly, aby ste dosiahli mimoriadne personalizované prostredie. Ale prečo strácať čas, peniaze a byť frustrovaný? Ak chcete zážitok, ktorý je finančne nenáročný a dlhodobo sa ľahko používa, WordPress je to pravé pre vás.